Ucuz iPhone krizi

Apple ucuz iPhone olarak bilinen 5C'nin üretimini yarıya indirmeye karar verdi.

Ucuz iPhone krizi

Çin’de iPhone 5C’nin resmi satış fiyatı 4448 yen; bu da 726 dolara denk geliyor. Ancak ABD’den, Avrupa’dan ve Hong Kong’dan alınan iPhone 5C’lerin ülkeye sokulması ve bu telefonların yasal olmayan şekilde daha uygun fiyata satılması sonucu ülkede bir paralel ithalat piyasası oluşmuş durumda.

Mac Rumors'un haberine göre; bu paralel ithalat kapsamında Çin’de satışa sunulan iPhone 5C’lerin fiyatı 3000 ile 3300 yen arasında değişiyor. Diğer bir deyişle orijinali 726 dolar olan iPhone 5C’ler 489 ile 539 dolar arası alıcı bulabiliyor. Hatta 2600 yene bile iPhone 5C bulunabildiği söyleniyor. Böylelikle bu yasal olmayan pazarda iPhone 5C’ler orijinal fiyatından %30'dan daha ucuz bir fiyata satılmış oluyor.

Apple’ın iPhone 5C üretim adedini yarı yarıya indirmesi ise iPhone üreticisinin elinde yeterince iPhone 5C stoğu bulunduğuna işaret ediyor. Çin’deki bu yasal olmayan pazar yüzünden orijinal iPhone 5C’leri satamayan Apple üretim adedini azaltarak öncelikle elindeki stoğu satmaya odaklanmak istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

43 − 36 =