Üçlü zirveden ABD'ye ortak açıklama! "Terörle mücadele kisvesi altında.."

Erdoğan, Putin ve Ruhani'nin bir araya geldiği Ankara'daki Suriye zirvesinden sonra yayınlanan ortak açıklamada, "Liderler, terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimi reddetmiş, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin ulusal güvenliğini zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını ifade etmişlerdir" denildi. Söz konusu ifade, doğrudan YPG'li teröristler ve koruyucusu ABD'yi uyarıyor.

son dakika... turkiye, rusya ve iran zirvesinden ortak aciklama! abd'ye acik mesaj...Ankara'da gerçekleştirilen Suriye konulu liderler  zirvesinde, Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması  için "terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına  dair" her türlü girişimi reddettiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Ankara'da gerçekleştirdiği Suriye  konulu zirvenin ardından ortak bir açıklama yayınlandı.
Açıklamada, üç liderin 22 Kasım 2017'de Rusya'nın Soçi kentinde  düzenlenen ilk zirveden sonra Suriye'de meydana gelen gelişmeleri değerlendirdiği  belirtildi.

Liderlerin ayrıca, üç ülkenin girişimiyle ocak 2017'de Kazakistan'ın  başkenti Astana'da başlatılan sürecin Suriye'deki krizin çözümüne olumlu  katkılarından memnuniyet duyduğu kaydedildi.
Ortak açıklamada, "Suriye genelinde şiddetin azaltılmasına yardımcı  olmak ve Suriye ihtilafına kalıcı siyasi çözüm bulunması için Cenevre sürecine  ivme kazandırmak suretiyle Suriye’de barış ve istikrara katkı sağlamak bakımından  tek etkili uluslararası girişimin Astana formatı olduğunun altını çizdiği" ifade  edildi.

 

Ankara zirvesinde liderlerin, çatışan taraflar arasında kalıcı ateşkes  sağlanması ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla  öngörülen siyasi süreçte ilerleme kaydedilmesi amacıyla yürüttükleri aktif  işbirliğinin sürdürmekteki kararlılıklarını teyit ettikleri vurgulandı.

Üç liderin açıklamasında, Suriye’nin egemenliğine, bağımsızlığına,  birliğine, toprak bütünlüğüne ve belli bir fraksiyon temelinde olmayan yapısına  kuvvetle bağlı olunduğu da yinelendi.

Toprak bütünlüğü vurgusu
Ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"(Liderler) Kim tarafından gerçekleştirildiğine bakılmaksızın,  atılacak adımların hiçbirinin ilgili BM kararları ve Suriye toplumunun tüm  kesimlerinin temsilcilerinin iradesi tarafından tasdik edilen bu ilkelere halel  getirmemesi gerektiğini vurgulamışlardır. Terörle mücadele kisvesi altında sahada  yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimi reddetmiş, Suriye’nin  egemenliği ve toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin ulusal güvenliğini  zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını ifade  etmişlerdir."

Suriyelilere anayasa yazma sürecinde destek

Soçi’de 30 Ocak'ta yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin siyasi  sürecin önünü açan önemli bir kilometre taşı olduğuna değinilen açıklamada,  kongrede kararlaştırılan anayasa komitesi kurma sürecinin en kısa zamanda BM'nin  yardımıyla başlamasına destek verileceğine yönelik taahhüt vurgulandı.

Açıklamada, Suriyelilere ülkelerinin birliğini yeniden tesis  etmelerinde destek verileceğinin altı çizilerek, "(Liderler) Suriye halkının  desteğini alacak bir anayasayla sonuçlanmak üzere, Suriye halkının özgür iradesi  temelinde Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde yürütülecek kapsayıcı, özgür,  adil ve şeffaf bir süreç ve katılmaya ehil tüm Suriyelilerin BM'nin uygun şekilde  gözetimi altında oy kullanacağı serbest ve adil seçimler vasıtasıyla ihtilafa  siyasi çözüm bulmalarında yardımcı olma gerekliliğini yinelemişlerdir." denildi.

Terör örgütleriyle mücadele
Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin zirvede imza attığı ortak  açıklamada, terör örgütleri DEAŞ, Nusra Cephesi ve El Kaide veya DEAŞ’la  bağlantılı tüm diğer bireyler, gruplar, teşebbüsler ve oluşumların ortadan  kaldırılması için birlikte çalışmaya devam edileceğine dikkat çekildi.
Açıklamada, "(Liderler) Terörle mücadelede, yukarıda belirtilen terör  örgütlerinin ateşkes rejimine katılmış ve katılacak olan silahlı muhalif  gruplardan ayrıştırılmasının sivil zayiatın önlenmesi bakımından büyük önem  arzettiğinin altını çizmişlerdir." ifadesine yer verildi.

Sivillerin korunması, insani erişim sağlanması için kararlılık
Suriye'de ablukadaki bölgelerin de ele alındığı zirvenin ortak  açıklamasında, "(Liderler) Doğu Guta, Yermük, Fua ve Kefraya, İdlib ili, Hama  ilinin kuzeyi, Rukban ve Rakka dahil olmak üzere tüm Suriye’deki vahim insani  duruma tepki olarak alınan 2401 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararını memnuniyetle  karşılamışlar, çatışan taraflara, ateşkes ihlallerinden kaçınma da dahil olmak  üzere, söz konusu kararın hükümlerine uymaları konusunda güçlü çağrıda  bulunmuşlardır." denildi.

Gerginliği azaltma bölgelerinde sivillerin korunması ve bu bölgelere  hızlı, güvenli ve kesintisiz insani erişim sağlanmasını kolaylaştırma çabalarına  hız verme konusuna da değinildiği ifade edilen açıklamada, gerginliği azaltma  bölgelerinin geçici nitelikte olduğu bir kez daha vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadeler kaydedildi:
"(Liderler) İlave insani yardım göndermek, insani mayın temizliği  faaliyetlerini kolaylaştırmak, sosyal ve ekonomik tesisler de dahil olmak üzere  temel altyapı unsurlarını eski haline getirmek ve tarihi mirası korumak suretiyle  Suriye’ye yapılan yardımı artırmaları için başta BM ve insani ajansları olmak  üzere uluslararası topluma güçlü çağrıda bulunmuşlardır."

Ortak açıklamada, Astana'daki son toplantıda ilk kez bir araya gelen  alıkonulanların ya da kaçırılanların serbest bırakılması, cenazelerin teslimi ve  kayıp şahısların tespiti çalışma grubunun faaliyetlerinin memnuniyetle  karşılandığı da belirtildi.

3 liderin ortak beyanında, Ruhani’nin daveti üzerine bir sonraki toplantıların İran'da yapılacağı da paylaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir