TÜYİD: ''Türkiye'den fon çıkışı sınırlı kaldı''

TÜYİD'in IPREO'nun verilerini kullanarak hazırladığı "Fon Akışı" raporuna göre yılın ilk çeyreğinde benzer ülkelere göre satışlar sınırlı kaldı.

tuyid: ''turkiye'den fon cikisi sinirli kaldi''Türkiye'den 21.7 milyon dolar  yabancı satışı gerçekleşti. En yüksek sermaye çıkışının 2,06 milyar dolarla Rusya'da gerçekleştiği görüldü.

Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) ve IPREO'nun işbirliğiyle hazırlanan ve Türkiye'deki fon akışıyla ilgili trendleri ortaya koyan Fon Akışı "Flow of Funds" raporu, 2014 yılının ilk çeyreğinin değerlendirmesini yaptı.

Rapora göre ilk çeyrekte Türkiye'den gerçekleşen net varlık satışı, Macaristan ve Rusya'dan gerçekleşen satış trendine kıyasla kısıtlı oldu. Endeks yatırımcılarının satısları toplam 144 milyon doları buldu. Buna karşılık büyüme ve piyasa değerine yatırım yapan yatırımcıların 122 milyon dolarlık hisse senedi alımı yoluyla net sermaye girişi gerçekleşti. 2014 yılı ilk çeyreğinde Türkiye'den 21.7 milyon dolar fon çıkışı yaşanırken Rusya'dan 2.06 milyar dolar ve Macaristan'dan 617.5 milyon dolar fon çıkışı gerçekleştiği belirtiliyor.

Rapora göre en fazla alım İngiltere'den gelirken, Londra'da yerleşik 73 kurum 5,3 milyar dolar ile Türkiye'de en yüksek pozisyona sahip oldu. Finansal hisseler alınırken enerji hisseleri yoğun olarak satıldı.

Türk hisse senetlerinde en büyük alıcı olan Blackrock Investment Management'ı Oppenheimer Funds ve Dodge&Cox takip etti. 2013 yılında BİST'de büyümeye dayalı yapılan yatırımlar pozitif yönlü kalırken ikinci çeyrekte düşüş yaşanmıştı.

Rapora göre, 2013 yılında gelişmekte olan ülkelerdekinin aksine gelişmiş ülkelerdeki büyümeye yatırım yapan yatırımcıların artış seviyesinin yüksekliği bu yıl için de önemini devam ettiriyor. Türkiye'nin gelişmiş ülkelere yönelen büyümeye dayalı yatırım fonlarının ilgisini kazanması önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir