TÜRSAB'dan müjde: "32 milyar dolar döviz girdisi bekliyoruz"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, "32 milyar dolar döviz girdisi bekliyoruz" dedi.

tursab: otuz iki milyar dolar doviz girdisi bekliyoruzTürkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim  Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk oldu.

Turizm sektörünün cari açığın azalması için en fazla katkıyı sağlayan  sektörlerden olduğunu ifade eden Bağlıkaya, sektörün geçen sene cari açığın  azaltılmasına 21 milyar dolar net katkı sağladığını söyledi.

Turizm sektörünün cari açığın düşürülmesi için katkısını yıldan yıla  artıracağını aktaran Bağlıkaya, kurda yaşanan dalgalanmaların bunu  değiştiremeyeceğini kaydetti.

Bağlıkaya, ekonomideki gelişmelere ilişkin, “Kur artışları herhangi  bir ekonomik temeli olmayan, herkesin malumu olduğu sebeplerden siyasi bir takım  olaylardan kaynaklı Türkiye’ye bir operasyon yapılıyor. Şu anda bu operasyonu  yapanların gözden kaçırdığı çok önemli bir nokta var. Böyle durumlarda  siyasilerin yüklerini millet alır. Dolayısıyla Amerika’nın yaptığı bu işler  sadece siyasi iktidara değil halka yönelik bir operasyona dönüşmüş vaziyette.  Dolayısıyla halk bunun cevabını verir. Yani geçmişte olduğu gibi bugün de vermeye  devam edecektir. Bununla ilgili hiçbir endişe, şüphe yok.” değerlendirmesinde  bulundu.

Kurdaki artışın turizme yansımalarına da değinen Bağlıkaya, şunları  söyledi:

"Belli bir süre içinde stabil hale gelecek. Bu böyle devam etmeyecek  tabii ki. Ekonomimize negatif yansımaları olacaktır ama turizm açısından  bakıldığı zaman, turizmin cari açığı gidermesine yönelik katkı hedefimiz  önümüzdeki yılda yüzde 50 civarındadır. Yani cari açığımızı yüzde 50 kapatacak  bir hedefimiz var. 2017’de yüzde 35, bu sene yüzde 30-40'lara yaklaşacak büyük  bir ihtimalle kapatacağız cari açığı. Bu sene yüzde 40’lara yaklaşacak büyük bir  ihtimalle. Turizm hareketinde geçen seneye göre yüzde 30 artış var.  32 milyar  dolar döviz girdisi, 40 milyon turist bekliyoruz. Dolayısıyla 32 milyar dövizin  büyük bir ihtimalle 6 milyar dolar civarında bir çıktısı olacaktır. O da 26  milyar dolar net döviz girdisiyle ümit ediyorum yüzde 40’ların üzerinde bir katkı  sağlamış olacağız bu sene sektör olarak." diye konuştu.

Döviz ve Dolar Kuru

"ÇİNLİ TURİST SAYISINI 2 MİLYONA ÇIKARTMAK İÇİN ELİMİZDEN GELEN  ÇABAYI SARF EDECEĞİZ”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük  icraat programında kültür ve turizmle ilgili önemli başlıklar bulunduğunu ifade  eden Bağlıkaya, Atatürk Kültür Merkezi’nin tamamlanması halinde İstanbul’da bir  cazibe merkezi olacağını söyledi.

Bağlıkaya, 100 günlük eylem planında Çin’le ilgili planları  memnuniyetle karşıladıklarını dile getirerek, “Çin pazarı önemli bir pazar.  Dünyada yurt dışına en fazla turist gönderen ülke Çin. Kişi başı harcamaları da  en yüksek ülke. Dolayısıyla Çin önemli bir pazar. Çin’de biliyorsunuz Türkiye  yılı… Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Seyahat Acentaları Birliği’nin  de bir takım girişimleri, karşı taraftaki kurumlarla yaptığı görüşmeler, aldığı  kararlar, aksiyonlarla gelişen bir durum var.” dedi.

Altın

Çin’den gelen turist sayısında artış hedeflediklerini anlatan  Bağlıkaya, “Bu yıl şu ana kadar ki turist artışı yüzde 97 civarında. Dolayısıyla  bu artarak devam edecek, seneyi 500 bin rakamıyla tamamlamayı planlıyoruz.  Önümüzdeki senelerde de Çinli turist sayısını bu rakam 2 milyona çıkartmak için  elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Onunla ilgili bir takım sıkıntılar var.  Onları da hükümetimiz, sayın bakanımız konuya zaten herkes kadar vakıf.  Dolayısıyla en kısa sürede çözülecektir. Hedeflerimize ulaşacağız inşallah.” diye  konuştu.

Bağlıkaya, Göbeklitepe’nin bilinen en eski yapılarından olan  piramitlerin bulunduğu bölgelerden 7 bin 500 yıl daha eski olduğunu belirterek,  Göbeklitepe’nin Şanlıurfa’ya ciddi bir turizm hareketliliği getireceğini söyledi.

Dokuz günlük bayram tatili için tesislerde yer bulmanın güçleştiğini  belirten Bağlıkaya, “Tüm turizm faaliyetleri olanca hızıyla devam ediyor. Otelde  yer bulsanız uçakta yer bulamıyorsunuz, uçakta yer bulsanız istediğiniz tesiste  yer bulamıyorsunuz. Bu da şunu gösteriyor, erken rezervasyon yapmanız lazım.  Artık o sistemi benimsememiz lazım. Yani planımızı programımızı önceden  yapacağız, tatilimizi erken alacağız, tatilimizi istediğimiz yerde yapacağız.

"40 MİLYON TURİST YAKALANACAK MAKUL BİR HEDEF"

Bağlıkaya, ziyaretçi sayısındaki artışa dikkati çekerek, 40 milyon  turist hedefini geçen yılın kasım ayından beri telaffuz ettiklerini belirterek,  "Bu rakamı piyasayı görerek söylüyoruz. Fuarlara giriyoruz, talebe, charter  seferlerine, tur operatörlerinin kapasitesine bakarak aşağı yukarı ölçebiliyoruz.  Gidişata bakılırsa da aynen gerçekleşiyor. Çok ciddi, negatif bir şey olmazsa  2018 sonu için 40 milyon turist, 32 milyar dolar gelir yakalanacak makul bir  hedeftir. Önümüzdeki senelerden itibaren de her sene kademeli olarak fiyat  artışını ve kişibaşı harcamaların yükseleceğini öngörüyoruz." diye konuştu.

Kongre, spor, sağlık, kruvaziyer ve kültür turizminin nazlı olduğunu  ifade eden Bağlıkaya, bu ortalama harcamaları yüksek olan segmentlerin henüz geri  gelmediğini, yavaş yavaş devreye gireceğini söyledi.

Bağlıkaya, kongreler 2020'den itibaren, kruvaziyerler 2020, 2021'den  itibaren geri döneceğini anlatarak, bu segmentlerin gitmeleri kolay, gelmelerinin  nazlı olduğunu ve biraz sabırlı olmak gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin potansiyelinin bilindiğini vurgulayan Bağlıkaya, "Biz bu  rakamları daha önce yakaladık. Yine yakalayacağız. Kimsenin bu konuda endişesi  olmasın." dedi.

Bağlıkaya, Almanya, İngiltere ve Orta Avrupa'da daha önceki rakamların  üzerine çıkıldığını aktararak, "Aynı hızda devam etseydik şu anda başka yerlere  gelebilirdik ama 2016'da bu rakamlar neredeyse tabana oturdu, yavaş yavaş  toparlıyoruz. Türkiye Avrupalı turist için önemli bir destinasyon. Türkiye  vazgeçilebilecek bir destinasyon değil." değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir