"Türkiye'nin AB üyeliğini reddediyoruz"

Almanya'da iktidarın büyük ortağı olan Hrıstiyan Birlik partilerinin hükümet programında Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine kesin bir dille karşı çıkılırken 'stratejik işbirliği' kavramına vurgu yapılıyor.

Türkiye'nin AB üyeliğini reddediyoruz'

Almanya'da 22 Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesi partilerin 2013-2017 dönemine ilişkin hükümet programları da son şeklini aldı. Halen iktidarın büyük ortağı konumundaki Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) yönetim kurulları dün Berlin'de yaptıkları toplantıda "Almanya için başarıyı birlikte yakalamak" başlıklı ortak programı oybirliği ile kabul etti.

'Türkiye'nin AB üyeliğini reddediyoruz'

Bugün yapılacak ortak kongrede delegelerin oyuna sunulduktan sonra resmen açıklanması beklenen 125 sayfalık hükümet programının 119'uncu sayfasında Türkiye'nin AB sürecine de kısaca değiniliyor. "İlişkileri yeni bir seviyeye çekmek" başlığının kullanıldığı paragrafta şu ifadeler yer alıyor:

"Gerek stratejik ve ekonomik açıdan Avrupa için, gerekse iki ülkede yaşayan insanlar arasındaki çok yönlü ilişkiler bağlamında Türkiye'nin önemini görmekteyiz. Bu nedenle Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da derinleştirmek istiyoruz. Zira sıkı ve özel bir işbirliği hem Avrupa'da hem Türkiye'de yaşayanların yararınadır.

Bu noktadan hareketle AB ile Türkiye arasında mümkün mertebe güçlü bir ortak çalışma, aynı zamanda dış ve güvenlik politikaları konularında da sıkı bir stratejik işbirliği yapılmasını istiyoruz. Ancak AB üyeliği için gerekli koşulları yerine getirmediği için Türkiye'nin tam üyeliğini reddediyoruz. Ayrıca ülkenin büyüklüğü ve ekonomik altyapısı dikkate alındığında alındığında (tam üyelik) Avrupa Birliği'ni de zorlayacaktır."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.