Türkiye'den müthiş İran hamlesi

Avrupa Birliği'nin (AB) İran'a uyguladığı bazı ekonomik yaptırımları askıya almasının ardından gözler bu ülkenin serbest bırakılan milyarlarca dolarına çevrildi.

turkiye'den muthis iran hamlesi

Önümüzdeki aydan itibaren sekiz taksitte ödenmeye başlayacak 4,2 milyar dolara Türkiye talip oldu. Farklı ülkelerde bloke edilmiş paranın hangi finans kuruluşu üzerinden ödeneceğinde kararında son sözü söyleyecek İran'ın adres olarak Türkiye'yi göstereceği belirtiliyor.

Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre Halk Bankası bloke edilmiş paraların transferinde bir adım öne çıkıyor. AB ile İran arasındaki normalleşmenin ardından Türkiye'nin bu ülkeye yönelik ticaretinin katlanacağına dikkat çekiliyor.

Değerli maden satışı, Petro-kimya ve otomotiv gibi çok sayıda sektörde Temmuz ayına kadar İran'a yönelik ticaretin serbest olduğunu aktaran üst düzey bir ekonomi yetkilisi iki ülke arasındaki ticaretin ihracat ağırlıklı olmak üzere önemli miktarda artış göstereceğini kaydetti. İki ülke arasındaki ticaret 2012 yılında 20 milyar dolara kadar çıkmıştı. Normalleşmenin ardından bu rakamın üzerine çıkılabileceği belirtiliyor.

ENERJİ SATRANCINDA KRİTİK HAMLE
Kuzey Irak petrolü Ceyhan'a akmaya devam ederken, Türkiye enerji satrancında kritik bir adım atarak finans alt yapısını hazırladı. Bölgesel Kürt Yönetimi ve Bağdat yönetimi arasındaki tansiyon düşmemesine rağmen Türk tarafı finans altyapısını tamamlayarak enerji satrancında kritik bir hamle yaptı. Finans sektöründen edinilen bilgilere göre Halkbank Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na para transferinde görev alabileceğini iletti. Banka yetkililerinin bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olduklarını Bakanlığa ilettiği belirtiliyor. Bankanın görev alabileceğine yönelik açıklamasının merkezi Bağdat yönetimine karşı Türk tarafının elini güçlendirdiği ifade ediliyor.

PARA TRANSFERİNE BİR GÜNDE HAZIR
Yıllık 16 milyar doları bulacak petrol gelirine aracılık etmek için Halkbank'ın alt yapısı hazırlanırken tarafların anlaşması halinde bir gün içerisinde işlemlerin gerçekleştirebileceği bir sistem hazır hale getirildi. Bankanın hem teknik alt yapı hem de tecrübe olarak ödemelere aracılık etmeye hazır olduğunu ifade eden Halkbank'a yakın kaynaklar, "Alt yapı üzerinden herhangi bir sorun yok. Tüm iş ve işlemleri yapabilecek bilgi ve tecrübeye sahip bir banka. Yarın görev verirlerse para transferi rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Hatta bunun için Kuzey Irak'ta Halkbank şubesi olmasına da ihtiyaç yok" dedi. Halk Bankası'nın Kuzey Irak petrol ve doğalgazına aracılık etmesi halinde teknik kazançta ortaya çıkacak.

KÜRESEL ENERJİ BANKASI
Kuzey Irak'tan gelecek yıllık 16 milyar doları petrol olmak üzere 26 milyar dolarlık petrol ve doğalgaz transferine aracılık edilmesi ile birlikte uluslararası güvenilir bir marka olarak global enerji şirketlerinin de Türkiye'de hesap açtırması bekleniyor. Sistemini bir gün içerisinde ödemelere aracılık edecek şekilde hazır hale getiren Halk Bankası'nın Kuzey Irak petrol gelirlerine aracılık edememesi halinde devreye ABD'nin önde gelen finans kuruluşlarının girebileceği ifade ediliyor.

Halk Bankası geçen yıl Türkiye'nin İran'dan aldığı yaklaşık 7,6 milyar dolarlık doğalgaz ve petrol ödemelerine aracılık etmişti. (STAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.