Türkiye Temmuz'da en çok altın alanlar arasında

Temmuz ayında, 15 Merkez Bankası altın alımı yaptı. Bu bankalar arasında Fransa, Türkiye ve Rusya Merkez Bankaları da yer alıyor.

Türkiye Temmuz'da en çok altın alanlar arasında

Rusya ve Fransa ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 15 merkez bankası altın rezervleri, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) internet sitesindeki verilere göre, Temmuz ayında, arttırdı. IMF verileri, Rusya'nın altın rezervini Temmuz ayında da 6.3 metrik ton arttırmasıyla birlikte, son 10 aydır üst üste arttırmış oldu.
 
Kazakistan da 1.1 ton altın alımı yaparak Rusya gibi altın rezervini arttırdığı 10'uncu ayına girdi. Türkiye ise Temmuz ayında yaptığı 22,5 tonluk altın alımıyla bu 15 merkez bankasının en başında yer alıyor.
 
Türkiye ise Temmuz ayındaki ek 22,5 metrik tonluk altın rezerviyle, merkez bankasındaki altın rezervini 441,5 tona çıkararak, dünyanın en çok altın rezervine sahip olan 11. ülke haline geldi.
 
Dün, ABD'den gelen zayıf veriler ve merkez bankalarının yaptığı tahvil alımları altının yükselişini destekledi. Gelişmekte olan ülke piyasalarının kurlarına dair kaygıların artması ve Amerika, Suriye ve Rusya arasındaki gerginlik de altının yükselişini tetikledi, yatırımcılar yönünü güvenli liman olarak görülen altına çevirdi. öte yandan, petrol fiyatlarını arttıran Ortadoğu'daki huzursuzluk ortamı da altını güvenli liman olarak görüp alım  yapmaya neden olmuş olabilir.

Haziran ayında son 34 ayın en düşük seviyesine gerileyen altın fiyatları o günden bu yana yüzde 19'luk bir ralli gerçekleştirirken, düşük fiyatlar mücevherat, sikke ve külçe altına olan talebi artırdı. Merkez bankalarından gelen talebin altın destekli fonlarda yaşanan rekor çıkışı dengeleyebileceği söyleniyor. Dünya Altın Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre ülkeler altın rezervlerini geçtiğimiz yıl 534.6 ton artırarak 1964 yılından bu yana en yüksek alımı gerçekleştirdi. Bu yıl 350 ton daha alınması bekleniyor. 

Singapur merkezli Standard Chartered Plc küresel emtia araştırma direktörü Han Pin Hsi, "Bence bu uzun süre devam edecek bir trend. Birçok gelişen ülkeye baktığımızda altının bütün rezervlerine karşılık oranı hâlâ çok düşük. Gelişen ülkelerden gelen parasal genişleme çabalarına baktığımızda da bunun devam etmesi normal olur" yorumunu yaptı. 

 Cuma günü, altının onsu  1.374,50 doları, 1.028,59 euro ve 880.30 İngiltere poundu oldu. Dün İngiltere'de 'Summer Bank Holiday' adını verdikleri resmi tatil günüydü ve bankalar kapalıydı. Bugün ise altının onsu  1.411,00 dolar olurken euro biriminden bakıldığında 1.057,80'e ve pound olarak 909,38 seviyesine yükseldi.
 
Altın böylece ons başına 1,400 dolar olan direnç seviyesini kırmış oldu.

Külçe altın Aralık 2008 ve Haziran 2011 arasında yüzde 70 değer kazanırken, ABD merkez bankası Fed piyasaya 2 trilyon dolardan fazla para aktardı.  

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *