Türkiye TCMB'nin oluşturduğu tamponlara teşekkür etmeli

Goldman Sachs, Türkiye'nin, merkez bankalarının sağladıkları parasal genişlemeden önemli oranda fayda sağladığına dikkat çekti.

Türkiye TCMB'nin oluşturduğu tamponlara teşekkür etmeli

Goldman Sachs yayınladığı raporda, Türkiye'nin merkez bankalarının sağladıkları parasal genişlemeden önemli oranda fayda sağladığını, global likidite bolluğunun Türkiye'nin çok daha yüksek tüketim ve yatırım seviyelerini sürdürmesine yardım ettiğini bildirdi. 
    
Bununla birlikte dış yükümlülüklerin, özellikle şirketlerin bilançolarındaki yükümlülüklerin hızla artmasının aşağı yönlü riskolduğunu belirten Goldman Sachs, bu yükümlülük artışının Türkiye'nin dış finansman şoklarına karşı hassasiyetini artırdığını vurguladı.
    
Şu an için ortaya çıkan makroekonomik risklerin yönetilebilir olduğunu ifade eden Goldman Sachs, bunun için TCMB'nin makro ihtiyati politikalarının oluşturduğu tamponlara teşekkür edilmesi gerektiğini belirtti.

Bununla birlikte Goldman Sachs, 'ultra düşük' faiz ortamının global olarak değişime uğraması halinde bunun ciddi makroekonomik ayarlamalara, büyük ölçekli kur ayarlamalarına yol açabileceğini vurguladı.