Türkiye Suriye için ayakta

Suriye'deki kimyasal silahlı katliama tepkiler çığ gibi büyüyor. İstanbul'daki Suriyeliler kimyasal saldırıyı protesto etti. STK'lar Esed rejimini destekleyen İran'a tepki gösterdi. Ölen Suriyeliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Türkiye Suriye için ayakta

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetiminin Şam'ın doğusundaki Doğu Guta bölgesinde kullanılan kimyasal silah sonucu binden fazla kişinin öldürülmesi İstanbul'da yaşayan Suriyeliler tarafından protesto edildi.

Yaşanan olaylar üzerine Suriye'deki savaştan kaçıp İstanbul'da yaşamaya başlayan Suriyeliler, Taksim'de bir protesto gösterisi düzenledi.

Katliamda yaşamını yitiren insanların fotoğraflarını sergileyen Suriyeliler 'Esed kimyasal silah kullandı' yazılı Arapça, İngilizce ve Türkçe pankart açtı.

Ankara’da ise İran Büyükelçiliği önünde, Suriye'deki savaşı protesto eden bir gruba İran Büyükelçiliği'nden çıkan bir kişinin tepki göstermesi üzerine grup ile şahıs arasında gerginlik yaşandı.

İHH, Mazlum Der ve Özgür Der, Suriye'deki savaşı protesto etmek için İran Büyükelçiliği önünde gerçekleştirdiği eylemde olaylar çıktı.

İran Büyükelçiliği'nden çıkan kişinin protesto ettiği göstericilerin bazısı sinirlenirken, bazılarının da soğukkanlı kalıp "provokasyonlara uymayın" çağrıları gerginliğin büyümesini engelledi. Gerginliğin sona ermesinin ardından gruba tepki gösteren kişi tekrar elçiliğe girdi.

Şanlıurfa'da Suriye'nin Başkenti Şam'da düzenlen kimyasal silahlı saldırıda ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namaz sonrası Esed protesto edildi. Esed aleyhine sloganların atıldığı protestoya katılan Suriyelilerin gözyaşları sel oldu.

Kapadokya'nın sembolü balonlar da bu kez peribacaları arasından süzülerek Mısır ve Suriye'ye özgürlük için havalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.