Türkiye konusundaki tutumumuz değişmedi

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philippe Lalliot, Gezi Parkı olaylarından sonra Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili tutumlarında hiçbir değişiklik olmadığını söyledi. Fransa'nın Şubat ayında 22. faslın açılması yönünde attığı adımı hatırlatan Lalliot, bu tutumu kararlılıkla sürdürdüklerini kaydetti.

Türkiye konusundaki tutumumuz değişmediCihan Haber Ajansı'na konuşan Philippe Lalliot, bazı Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili takındığı olumsuz tavra dikkat çekerek, Türkiye'nin AB üyeliğinin bir ülkenin aldığı pozisyona göre değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Fransız sözcü, AB

üyeliği ile ilgili prosedürün aday ülke ile Avrupa Birliği arasında geçtiğini hatırlatarak üyelik görüşmelerinin AB Komisyonu'nun himayesinde ilerlediğini kaydetti. Philippe Lalliot, AB üyeliği ile ilgili kararların tüm üye ülkelerinin katılımıyla ortak alındığını belirterek bazı ülkelerin farklı düşüncelerini gündeme getirebileceğini ifade etti. Sözcü, Türkiye'nin AB süreci ile ilgili gelecek hafta toplanacak AB Dışişleri Bakanları'nın vereceği kararın beklenmesi gerektiğini kaydettti.

Philippe Lalliot, Fransa'nın 22. fasıldaki blokajını kaldırmasının iki ülke arasındaki ilişkileri yeni bir boyuta taşıma isteğinin de bir göstergesi olduğunu söyledi. Lalliot, bazı fasılların Türkiye'nin tavrı sebebiyle bloke olduğunu öne sürdü ve aynı yapıcı tavrı Ankara'dan beklediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philippe Lalliot, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili en başından beri itidal ve diyalog çağrısı yaparak tutarlı bir tavır gösterdiklerini ifade etti. Türkiye'nin Suriye'de oynadığı belirleyici role dikkat çeken Lalliot, Gezi Parkı olaylarının Türkiye'nin Suriye'de oynadığı rolü hiçbir şekilde değiştirmediğine de vurgu yaptı.

Başta Suriye meselesi olmak üzere birçok konuda Türkiye ile aynı stratejiyi takip ettiklerini dile getiren sözcü, Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik, kültürel ve eğitim alanlarındaki ilişkilerin daha da geliştirilebileceğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir