Türkiye, "Geminiz pis" dese bitmek için yeter

Rus sanayiciler Türkiye’nin yedek parça ihracatını durdurmasından büyük endişe duyuyor.

rus sanayicilerin turkiye korkusu: biterizRus Kommersant Gazetesi Türkiye’nin yedek parça satışını durdurması durumunda, Rusya’daki otomobil üretimi her an durabilir” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlaması ardından şimdi endişelenme sırası Rusya’ya geldi.

Hürriyet gazetesinin Nerdun Hacıoğlu imzalı haberine göre, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin hafif sanayi ürünleri ve özellikle otomobil yedek parça sevkiyatını durdurmasından endişe ediyor.

'ALTERNATİF BULABİLECEK DURUMDA DEĞİL'

Kommersant gazetesi konu hakkında “Çok vahim bir durum. Rusya’daki otomobil üretimi her an durabilir” tespitini yaptı. Lada gibi hafif binek araçlarla Kamaz türünden yük kamyonlarında Türkiye’den ithal edilen yedek parçaların kullanıldığına işaret eden Rusya Sanayi Bakanlığı, “Son bir haftada acaba başka bir yerden bu parçalar bulunabilir mi? araştırmasını yaptık. Ancak durum iç açıcı değil. Rusya’daki sanayi üreticileri öyle bir iki ay içerisinde Türk yedek parçalarına alternatif  bulabilecek durumda değil. Gerçi Türkiye yaptırım düşünmüyor dedi, ama Ankara misillemede bulunursa Rus sanayisi durma noktasına geleceği kesin” ifadeleri kullanıldı.

SİZDEN ALMIYORUM DİYEBİLİR

İkinci vahim madde tahıl konusu. Rusya, Türkiye’ye buğday satışını yaptırımlar dışında tutmasına rağmen, önümüzdeki yıl Türkiye kendi “Artık sizden almıyorum” diyebileceği endişeleri artıyor. Rusya tahıl ihracatının yüzde 20 bölümü geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gerçekleştirildi. Ankara’nın buğday konusunda yeni tedarikçi aramaya başlaması durumunda binlerce ton buğday silolarda kalacak.

"GEMİNİZ 'TEMİZ DEĞİL' DİYEBİLİR"

En büyük üçüncü endişe ise Türkiye kontrolündeki Boğazlar. Bu konuda Montrö Anlaşması maddeleri serbest geçiş imkanı tanıyor olmasına rağmen, yeni deniz hukuku maddelerine göre Türk tarafı “Geminiz temiz değil. Çevre kirliliğine yol açıyor” tespitinde bulunarak yük gemilerini Boğazlar kapılarından geri çevirebilir. Rusya günümüzde boru hatları dışında petrol ihracatının kayda değer bölümünü Türkiye boğazları üzerinden gerçekleştiriyor.

Türkiye, "Geminiz pis" dese bitmek için yeter” üzerine bir düşünce

  1. Resmi YokEmel

    Rusya bizi çok tiye alıyor. Başımızda eskisi gibi korkaklar var sanıyor. Ayağını denk almazsa kendisi zararlı çıkacak Putin farkında değil. Erdoğan’a ülkeyi terketmek zorunda kalacak demiş, kendisi kalmasında :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir