Türkiye, dünya altın sıralamasında kaçıncı oldu?

Altın rezervleri bu yılın ikinci çeyreğinde 512,9 tona çıkan Türkiye, dünya altın liginde 12. sıraya yükseldi.

turkiye, altin liginde bir basamak yukseldi

Altın rezervleri bu yılın ikinci çeyreğinde 512,9 tona çıkan Türkiye, dünyanın en fazla altın rezervlerine sahip ülkeleri arasında 12. sıraya yükseldi.

Dünya Altın Konseyi (World Council Gold) verilerine göre, Türkiye'nin altın rezervleri 2014 yılının ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre yaklaşık 30 ton artarak 512,9 tona çıktı. Böylelikle Türkiye, dünyanın en fazla altın rezervi sıralamasında Avrupa Merkez Bankası'nı (ECB) geride bırakarak 12. sıraya çıktı. 2014 yılının ilk çeyreğinde Türkiye'nin altın rezervi 483,5 ton düzeyindeydi.

Türkiye'nin altın rezervi geçen yılın aynı dönemine göre ise 71,4 ton (yüzde 16,2) artış kaydetti. 2013 yılı ikinci çeyrekte Türkiye'nin altın rezervi 441,5 ton düzeyinde gerçekleşmişti.

Toplam rezervler içinde ilk sırada 8 bin 134 ton ile ABD yer alırken, bu ülkeyi sırasıyla 3 bin 385 ton ile Almanya, 2 bin 814 to ile IMF, 2 bin 451 tonla İtalya ve 2 bin 435 ton ile Fransa takip etti.

- "Altın finansal sisteme kazandırıldığında, cari açığın finansmanına da çok büyük yarar sağlıyor"

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin altın rezervlerindeki yükselişin, son iki yıldır Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) zorunlu karşılık olarak altını kabul etmeye başlamasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Daha önce TCMB'nin altın mevduatını zorunlu karşılık olarak kabul etmediğini anımsatan Kalyoncu, şunları kaydetti:

"TCMB, 2 yıl önce bankaların kendisinde tuttuğu zorunlu karşılıkların bir kısmını altın olarak tutmasına izin verdi. Bundan dolayı, bankalar finansal sistem içinde altın mevduatı toplamaya önem verdi. Topladıkları altını da TCMB'ye zorunlu karşılık olarak yatırdı. Bu da Türk bankalarına çok büyük avantaj sağlıyor. Çünkü zorunlu karşılıklar faizsiz değerler. Altının da uluslararası faizi sıfır seviyesine yakın ama bankalar bunun yerine tuttuğu altın kadar Türk Lirası (TL) ve doları geri almış oluyor. Bunlar da getirili enstrümanlar. O yüzden banka için çok değerli oluyor."

Kalyoncu, bütün finans sektörünün altın mevduatı toplamaya ve bunu zorunlu karşılık yatırmaya yöneldiğine işaret ederek, TCMB nezdinde tutulan zorunlu karşılıklar içinde altının payı arttıkça da zaman içinde altın rezervlerinin yükseldiğini dile getirdi.

TCMB'nin altın rezervlerinin artmasının çok yararlı olduğunu vurgulayan Kalyoncu, altının mevduat olarak toplanmasının, finansal sistemin dışına kaçmış bir kaynağın tekrar finansal sisteme kazandırılması anlamına geldiğini ifade etti.

Kalyoncu, evde tutulan altının, finansal sistemde değerlendirilmediğini, finansal sisteme konulduğunda ise cari açığında finansmanında çok büyük yarar sağladığına dikkati çekerek, altın rezervlerinin birçok açıdan faydasının bulunduğunu anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir