Türkiye, azerilerden toplam 30 milyar metreküp gaz aldı

Azerbaycan Türkiye'ye bugüne kadar 30 milyar metreküp doğalgaz sattı.

turkiye 30 milyar metrekup azeri gazi aldiAzerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkan Yardımcısı Hoşbaht Yusifzade, Azerbaycan'ın Türkiye'ye bugüne kadar 30 milyar metreküp doğalgaz sattığını açıkladı.

Yusifzade, 13. Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Azerbaycan'ın petrol ve doğalgaz üretimi ile gerçekleştirdikleri satışlar konusunda bilgi verdi.

Ülkesinin daha önce petrol ülkesi olarak tanındığını fakat 1999 yılında keşfedilen Şahdeniz yatağından sonra doğalgaz ülkesi olarak da anılmaya başlandığını söyleyen Yusifzade, bu yatağın 1,2 trilyon doğalgaz rezervine sahip olduğunu belirtti.

Yusifzade, 2007 yılından itibaren Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattı ile Şahdeniz yatağının 1. aşamasından üretilen doğalgazı Gürcistan ve Türkiye'ye gönderdiklerini vurgulayarak, "1 Ekim 2014 tarihine kadar Gürcistan'a 4 milyar metreküp, Türkiye'ye ise 30 milyar metreküp doğalgaz sattık" dedi.

Yusifzade, Azerbaycan'da son 20 yıldaki petrol üretimiyle ilgili de bilgi verdi. Azeri-Çırak-Güneşli yataklarından bugüne kadar 347 milyon ton petrol üretildiğini aktaran Yusifzade, bunun 187 milyon tonunun Azerbaycan'ın payına düşen "gelir petrolü" olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir