Türkiye arttırırken Macaristan neden indirdi?

İçeride TCMB’nin faiz kararının takip edildiği günde gelişmekte olan ülkelerden bir diğer Macaristan’da da bugün gözler merkez bankasındaydı.

Türkiye arttırırken Macaristan neden indirdi?

İçerde Merkez beklentilere paralel olarak faiz koridorunun üst bandında 75 baz puanlık artırım yaparken Macaristan Merkez Bankası ise bugün verdiği kararda faizi 25 baz puan indirdi.

WSJ’da iki ülkenin kararları ile ilgili yapılan analizde, bugün gelen iki faiz kararı ile tüm gelişen ülkelere aynı tedavinin uygun olmadığına dikkat çekildi.

Türkiye için bakıldığında Ekim 2011’den beri faiz yükseltmeyen TCMB’nin önce dolar satışı ile TL’yi dengelenmeye çalıştığı kaydedildi. Politika faizi tarafında değişliğe gitmeyen TCMB’nin faiz koridorundaki oynamalar ile ekonomiyi dengede tuttuğuna yer verildi. Aynı dönemde Macaristan’da ise faizlerin tarihi düşük seviyelere doğru çekildiğine dikkat çekildi.

Barclays’den yapılan değerlendirmede, Macaristan’ın cari işlemler fazlası ve hedefin altında kalan enflasyon rakamlarının daha fazla indirim beklentisine neden olduğunu yer verildi. Türkiye ise yüksek cari açık ve hedefin üzerindeki enflasyon ile TCMB’nin artışa devam sinyali verdiğini belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Hindistan örneğinde de olduğu gibi cari açık dengesi mevcut konjonktürün etkisi altında kaldığına dikkat çekildi.

Ekonomistlerin arasında ezinci çoğunlukta olan grup TCMB’nin gelecek aylarda da faizi yukarı çekmeye devam edeceği yönünde karat belirtirken, burada önemli olan sorunun ne kadar olduğu kaydedildi.

Macaristan’da hikayenin farklı olduğu belirtilen makalede BNP Paribas’tan stratejist Bartosz Pawlowski’nin değerlendirmelerine yer verildi. Macaristan piyasalarının yorgun göründüğünü dile getiren Bartosz, ülke için öngörülen pozitif faktörlerin fiyatlanmaya başlandığını kaydetti. Şimdi gelinen noktada ülke profiline bakıldığında boru hattı haberlerinin olumlu etkilerinin gözleneceğini belirtti. Gelişmekte olan ülkeler genelinde satış dalgasından kaçamayan Macaristan’da enflasyon avantajı ile daha sınırlı etki hissedildi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir