"Türkiye artık gelişen ülke değil"

Eurasia Group kurucusu Ian Bremmer Türkiye'de yaşanan gelişmeler sonrasından gelişmiş ekonomiler arasında gösterilemeyeceğini belirtirken önemli açıklamalarda bulundu.

Dün Türk lirasında yaşanan sert düşüşe Merkez Bankası’nın doğrudan müdahalesi takip edilirken, yaşanan dalgalanma sonrasından küresel politik riskleri araştıran Eurasia Group kurucusu Ian Bremmer Türkiye’nin artık yükselen bir pazar değildir, büyüyen bir ülke değildir." dedi.

Davos’ta konuşan Bremmer, gelişmiş ülkeler kategorisine de alınamayacak olan Türkiye’nin belirsizliğin kırılganlığı arttırdığını dile getirdi. Türkiye için sorunların sadece bu yılla sınırlı kalmayacağını öngören Bremmer gelecek yıllarda da etkilerin devam edeceğini dil getirdi.

Son 10 yıllık dönemde yapılan adımların şimdi parçalanmaya başladığını dile getiren Eurasia Group kurucusu, hukuk tarafında yaşana sorunların polis teşkilatına dair gelen haberlerin politik çevreyi olumsuz etkilediğini yatırımcının bu tür bir ortamda olmak istemediğini belirtti.

ADAYLIKTAN ATILMADIĞI İÇİN TÜRKİYE ŞANSLI
Brüksel görüşmelerinde Erdoğan'ın AB temaları iyi gitmedi diyen Bremmer Orta Doğu’daki geriliminde eklenmesi ülkede süreci kabullenecek bir liderin olması gerektiği belirtti. AB’ye giriş sürecinin ise son birkaç yıldır masadan kalkmış olduğuna dikkat çeken Bremmer, Türkiye’de insan haklarına dair endişelerin Gezi Park’ı protestoları ile gözler önüne serildiği söyledi. Verdiği mülakatta Bremmer, AB giriş sürecinin baltalandığını, bu süreçte Türkiye’nin adaylık konumundan atılmadığı için şanslı olduğunu dile getirdi.

Bremmen WSJ’a verdiği mülakatta Brezilya’da yapılan eylemlerden eğitim gelir eşitsizliği gibi sisteme dair konularda milyonlarca insanın sokaklara döküldüğünü belirtirken, Türkiye bunu sadece bir kişiye olan öfke olarak ortaya konulduğunu söyledi.

Ülkenin uzun süredir kurumlarını toparlama ve tahkim etmeye çalışırken bundan yarılıp onları yok etmeye başladığını, yargı ve polisin meşruiyetini ortandan kaldırdığını söyledi. Bremmer bu durumdan çıkışın Erdoğan’ın sahayı terk etmesi ile olacağını belirtirken cevap bekleyen sorunun seçimler sonrasında Türk siyasi kurumlarının Erdoğan’a dayanıklılığı olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın Putin tarzı bir liderlik sürdürmeye çalıştığını dile getiren Eurasia Group kurucusu, bu liderliğin bir yere gitmeyeceğini belirtti. Erdoğan’ın gideceğini fakat ne zaman ve ne koşullarda olacağının önemli olduğunu kaydetti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir