Türk jetleri, Esed'in helikopterini havada 3'e böldü

Türk jetleri sınır ihlali yapan Esad'ın birliklerine ait helikopteri vurdu. 3 parçaya ayrılan helikopter Suriye sınırına düştü...

turk-jetleri-suriye-hava-araciVURULAN UÇAK ÜÇ PARÇAYA BÖLÜNDÜ

Türkiye sınırını ihlal eden Suriye’ye ait helikoptere, Adana’dan kalkan F-16’lardan iki füze atıldı. Türk savaş uçaklarının atışından sonra büyük bir patlama meydana gelirken, aracın düşürüldüğü iddia edildi. Görgü tanıkları, "Vurulan helikopter üç parçaya bölündü' dedi.

UÇAKLARIMIZ ADANA'DAN HAVALANDI

Türk Silahlı Kuvvetleri yetkilileri, Hatay’ın Altınözü, Defne ve Yayladağı ilçelerinden Suriye’den bir helikopterin sınır ihlali yaptığını belirterek, “Bunun üzerine Adana’dan kalkan savaş jetlerimiz tarafından iki kez ateş açıldı. Şu anda bölgede incelemeler yapılıyor. Uçak mı, helikopter mi, başka bir hava aracı mı ne olduğu araştırmanın sonunda netlik kazanacak” dedi.

Bölgede oturan vatandaşlar ise Dursunlu-Emek bölgesinden Suriye helikopterinin iki kez sınır ihlali yaptığını, ardından da Türk jetleri tarafından vurulduğunu, helikopterin üç parçaya bölünerek düştüğünü gördüklerini söyledi.

Hükümetten açıklama: "Suriye helikopteri düşürüldü"

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk savaş uçakları tarafından düşürülen Suriye helikopteriyle ilgili açıklama yaptı.

Bakan Yılmaz; ”Cilvegözü’nde 14.04 sıralarında 5 dakika süreyle 7 mil sınırı ihlal eden bir Suriye helikopteri düşürülmüştür. Hakkıyla görevini yapan, Suriye güçlerine karşı gerekli tepkiyi gösteren Silahlı Kuvvetlerimizi tebrik ediyor, hepsinin gözlerinden öpüyorum” dedi.

Başbakan'dan ilk açıklama: "Kimse cüret edemez"

davutoglu-suriyeli-muhalifleriBaşbakan Davutoğlu sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesi ile ilgili açıklama yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, angajman kuralları kapsamında Türk jetlerinin sınır ihlali yapan Suriye helikopterini düşürmesini, Türkiye'nin kararlılığını göstermesi bakımından önemli bir husus olarak değerlendirerek, "Türk Silahlı Kuvvetlerine verdiğimiz yetki son derece açıktır. Hangi gerekçeyle kim, ister karadan ister havadan Türk sınırlarını ihlal ederse mukabelede bulunulur ve ihlal eden kim olursa olsun mutlaka cezalandırılır. Bu da ümit ederim bu mesaj alınmıştır ve bir daha sınırlarımızı ihlal etme gibi bir cürete kimse kalkışmaz"dedi.

Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türk jetlerinin sınırda Suriye'ye ait helikopteri vurmasına ilişkin soru üzerine Başbakan Davutoğlu, olayın ardından Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile görüştüğünü belirtti. Davutoğlu şunları söyledi:

"Doğru, bir Suriye, ilk anda puslu hava olduğu için 'hava aracı' olarak tespit ediliyor ama daha sonra helikopter olduğu anlaşılıyor. Yaklaşık 7 mil kadar içeriye girip Türk sınırını ihlal edince önce uyarılıyor. Daha sonra ihlal devam edince de, Suriye olayları başladıktan sonra verdiğimiz talimatla oluşmuş angajman kuralları var, kim olursa olsun, hangi gerekçeyle olursa olsun sınırımız ihlal edilmişse kesinlikle mukabelede bulunulur ve mukabelede bulunuyor jetlerimiz daha sonra Suriye sınırı içine bu helikopter düşüyor."

"TÜRKİYE'NİN GÜCÜ KUDRETİ AŞİKARDIR"

Bunun Türkiye'nin kararlılığını göstermesi bakımından önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Tekrar söylüyorum, Türk Silahlı Kuvvetlerine verdiğimiz yetki son derece açıktır. Hangi gerekçeyle kim, ister karadan ister havadan Türk sınırlarını ihlal ederse mukabelede bulunulur ve ihlal eden kim olursa olsun mutlaka cezalandırılır. Bu da ümit ederim bu mesaj alınmıştır ve bir daha sınırlarımızı ihlal etme gibi bir cürete kimse kalkışmaz."

SURİYE TARAFINDAN BİR TEPKİ GELDİ Mİ?

Suriye tarafından bununla ilgili tepkinin olup olmadığının sorulması üzerine Davutoğlu, şu cevabı verdi: "Şu ana kadar gelmiş bir tepki yok. Zaten bu tür durumlarda kendileri yaptıkları fiilin yanlışlığını bildiği için tepki ne gösterebilirler? Gösterdikleri her tepkiye karşı da kararlılıkla aynı tepkiyi gösteririz. Bizim daha önce uçaklarımıza yapılan saldırıdan sonra aldığımız bir angajman kuralıdır bu. Talimat çok açıktır, çok nettir. Türk Silahlı Kuvvetlerini, pilotlarımızı, Hava Kuvvetleri Komutanımıza da ifade ettim, bu mukabele kabiliyeti, gücü ve kararlılığı dolayısıyla tebrik ederim. Kendisine de o pilotumuza tebriğimi iletmelerini rica ettim, 'gözlerinden öptüğümü' de ifade ettim. Çünkü Türkiye'nin bu anlamda gücü, kudreti aşikardır. Gösterilen kararlılık doğrudur, bir daha olursa, benzer şey gelişirse yine aynı kararlılık gösterilecektir" yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir