Türk Hava Yolları'ndan yeni rota

Türkiye Hava Yolları (THY) Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, Rusya'nın Astrahan kentinden uçuşlar başlatacaklarını belirtti. THY Rusya Temsilciliği'nin Moskova'da düzenlediği geleneksel iftar yemeğinde Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konuşan Deribaş, Astrahan dışında 3 büyük kente daha uçmak için görüşmeler yapacaklarını kaydetti

Türk Hava Yolları'ndan yeni rota

 Türkiye Hava Yolları (THY) Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, Rusya'nın Astrahan kentinden uçuşlar başlatacaklarını belirtti. THY Rusya Temsilciliği'nin Moskova'da düzenlediği geleneksel iftar yemeğinde Cihan Haber Ajansı'na  konuşan Deribaş, Astrahan dışında 3 büyük kente daha uçmak için görüşmeler yapacaklarını kaydetti.

Deribaş, Rusya'nın başkenti Moskova dahil ülkenin  8 ayrı noktasına uçuşlar gerçekleştirdiklerini belirterek, "2 gündür Astrahan kentinde görüşmeler yaptık. Bölge Valisi Aleksandr Jilkin'le görüştük. Astrahan'dan uçuşları başlatmayı düşünüyoruz.

 

Yıl olarak 2014 olabilir. İki ülkenin sivil havacılığı anlaşmalarında bu karar veriliyor. Neden Astrahan? Zengin bir bölge, tam Hazar Denizi'nin üzerinde. Petrol kaynaklarının bulunduğu yer. Zengin şirketler var. Ama bizim çapta ve kalitede bir havayolu şirketi  yok. Biz de zaten kimsenin olmadığı, fakat potansiyelin bulunduğu yerlere gidiyoruz. Önümüzdeki zaman dilimi içinde 3 ayrı kentten de uçuşların başlatılması hususunda görüşme ve çalışmalar başlatacağız. İyi analiz ve pazar araştırmalarımız yapmamız lazım." şeklinde bilgi verdi. Moskova'da Marriott Royal Aurora Hoteli'nde düzenlenen iftar programına  İstanbul Müftüsü Doç. Dr Rahmi Yaran, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Gökhan Turan, İstanbul Müftü Yardımcısı Sabri Demir, Büyükelçilik Din Hizmetleri Müşaviri Fahri Sağlık, Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan'nın da aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı.  Cihan'a konuşan İstanbul Müftüsü Doç. Dr Rahmi Yaran ise , "Her yıl İstanbul Müftülüğü olarak Moskova'da bir iftar veriyoruz. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı kardeş şehir projesi uyguluyor. İl müfülüklerinin mutlaka yurtdışında kardeş kentleri vardır. Bu bağlamda biz de Moskova ile kardeş şehiriz. Buradaki İslam Üniversitesi'ni bilimsel anlamda destekliyoruz. İkili işbirliğine geniş anlamda elimizden gelen katkılarda bulunuyoruz. Bu konuda Büyükelçilik Din Müşavirliği'nin çalılmaları var. İlişkilerimizi sıcak tutuyoruz. 

 

Onlar İstanbul'a geliyor, biz de Moskova'ya geliyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın yurtdışında böyle bir iftar sofrasında beraber olması bize büyük bir huzur veriyor. Ramazan'ın birleştirici olduğunu burada da görüyoruz. Bu tablonun Moskova'da da olması çok anlamlı." dedi. İftar yemeğinde konuşan THY Rusya Genel Müdürü, Avrupa'nın en iyi ve en yeni filosuna sahip olduklarını belirterek, "Yönetim kurulumuz yeni uçak alım kararı verdi. Filomuz sadece Airbus ve Boeing'lerden oluşuyor. Yeni siparişlerle birlikte filomuzun yaş ortalaması daha da gençleşmek üzere. Uçuş nokta sayımız tüm dünyada 237'e ulaştı. Bu sayıyı yıl sonuna kadar 250'e çıkarmayı düşünüyoruz, ülke sayısı da 110 olacak." şeklinde konuştu. Büyükelçiliki Birinci Müsteşarı Turan da, THY'in ikili ticari ekonomik ilişkilere önemli katkı sağladığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir