Türk CDS'ine PKK darbesi

Barış süreci yatırımcının yakın takibinde. Son dönem gelişmeler risk primleri üzerinde de etkisini gösterdi.

Türk CDS'ine PKK darbesi

Hükümet ve PKK arasında geçen barış süreci görüşmelerinde son dönem gelen açıklamalar yatırımcıyı endişelendiriyor.

Odea Bank ve Standart Bank tarafından yapılan açıklamalar barış görüşmelerinden başarısızlık riski yatırımcıyı tedirgin ediyor.

Görüşmeler sürecince son aylık dönemde Türkiye’nin CDS’leri 92 baz puan yükselirken gelişen ülkeler arasında en sert yükseliş yaşayan dördüncü ülke oldu. 9 Mayıs’ta Abdullah Öcalan’ın barış çağrısı ve PKK üyelerinin çekilmeye başlaması ile 112 baz puana gelen Türkiye CDS’leri rekor düşük seviyeleri görmüştü.

30 Temmuz’da Öcalan’ın barış sürecinde eksiklikler olduğunu belirtmesi ve rahatsızlığını gündeme taşıması sürece dair endişeler arttı. Odea Bank ekonomik araştırmalar müdürü İnanç Sözer sürecin Türk varlıkları için önemli olduğunu altını çizdi. 1984 yılından bu yana süren çatışmaların sona ermesi ve barış sürecinin gerçekleşmesi halinde olumlu etkilerin gözleneceğine dikkat çekildi. Sözer barış sürecinde olumlu sonuçların risk primlerini daha da aşağı çekeceğini dile getirdi.

Konuya dair bir başka açıklama ise Standart Bank gelişen ekonomiler stratejisti Tim Ash’ten geldi. Ash Türkiye’de son dönemde hükümet karşıtı protestoları da hatırlatarak siyasi taahhütlerin zor bir döneme denk geldiğine dikkat çekti.

16 Mayıs’ta ikinci yatırım yapılabilir notunu alan Türkiye ekonomisi için barış sürecini yabancı yatırımcının önün açacağı inancı hakim.  

2 Ağustos’ta 205 baz puanı gören risk primleri yeni günde sınırlı değişim ile 206 baz puana geldi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir