Tüpraş’tan yıllık 1 milyar $ tasarruf sağlayacak dönüşüm

Koç Holding çatısı altındaki Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (Tüpraş), yaklaşık 2.7 milyar doları bulacak dönüşüm projesinde yüzde 78’lik bölümün tamamlandığını bildirdi.

Tüpraş’tan yıllık 1 milyar $ tasarruf sağlayacak dönüşüm

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, bir İspanyol şirketi tarafından yürütülen 2.7 milyar dolarlık fuel oil dönüşüm projesinin yüzde 78’lik bölümünün tamamlandığını kaydederken, haziran sonu itibariyle projeye yapılan toplam yatırımın 1.5 milyar dolara yaklaştığını söyledi. Projenin tamamlanması sonrasında yıllık 28.1 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi bulunan Tüpraş’ta kapasite kullanımının yüzde 90’lara ulaşacağını anlatan Erkut, toplam 4.25 milyon ton fuel oil ve siyah ürünü, 2.9 milyon tonu motorin olmak üzere beyaz ürünlere dönüştürecek projenin, Türkiye’nin cari açığını da yıllık 1 milyar dolar azaltacağını ifade etti.

Türkiye’nin geçen yılki motorin talebinin 15.8 milyon ton olduğu ve 2015’te bunun 16.9 milyon tona, 2020’de de yaklaşık 20 milyon tona yükseleceği belirtiliyor. Türkiye, 2012 yılında çoğunluğu enerji ithalatından kaynaklı olmak üzere 48 milyar dolar cari açık verdi; toplam enerji ithalatı ise 60.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Genel Müdür Erkut, proje kapsamında İzmit ile diğer rafineriler arasında fuel oil taşımak üzere lojistik yatırımları da yaptıklarını vurgulayarak, “Her biri 25 bin ton kapasiteye sahip iki gemi siparişi verdik. Bu gemiler, İzmir Aliağa’dan İzmit’e fuel oil taşıyacak. Ayrıca Kırıkkale rafinerimizden İzmit’e demiryoluyla taşımacılık için 300 yeni vagon siparişi veriyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir