Tüpraş kârını yüzde 298 arttırdı

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ'nin (Tüpraş) ilk çeyrekteki net dönem karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 298'lik artışla 511 milyon liraya ulaştı.

tupras karini yuzde 298 arttirdi

Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 2014'e 108 dolar/varil seviyesinden başlayan ham petrolün, Amerika'nın parasal genişlemeden çıkış için tahvil azaltımına gitmesi, gelişen ekonomilerde enflasyonun yükselmesi, faizlerin artması ve başta Çin olmak üzere büyümenin yavaşlamasına karşın, Ukrayna'da artan jeopolitik risklerin fiyatı dengeleyici etkisi neticesinde ilk çeyreği 106 dolar/varil seviyesinde kapattığı kaydedildi.

Batı Teksas türü ham petrol fiyat avantajına sahip ABD rafinerileri, Asya ile Ortadoğu'da yeni oluşan kapasitelerden Akdeniz bölgesine ürün arzının artması ve gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlamanın global tüketime olumsuz etkisiyle motorin ve fuel oil fiyat rasyolarının gerilediğine işaret edilen açıklamada, bölgede artan riskin Ural ham petrolünün fiyatını yükselttiği, bu gibi nedenlerle ilk çeyrekte Akdeniz rafineri marjının geçen yılki 2,83 dolar/varil değerinden 0,39 dolar/varil düzeyine düştüğü vurgulandı.

Tüpraş rafinerilerinde artan kapasite kullanımı ve optimizasyon çalışmalarının yanı sıra dolar kurundaki yükselmenin stoklarda oluşturduğu değer artışı ve harcama kalemlerindeki tasarrufun olumlu katkısıyla Tüpraş'ın net rafineri marjının, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 1,51 dolar/varil artarak 2,41 dolar/varil seviyesinde gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Fuel Oil Dönüşüm Projesi'nin altyapı bağlantıları için İzmit Rafinerisi'nde planlanan duruşun önemli bölümünün ilk çeyrekte gerçekleştirilmesine rağmen, kapasite kullanımı yüzde 3,4 artarak yüzde 68 seviyesine yükselmiştir. Üretim ve talebin gelişimi paralelinde Tüpraş'ın ilk çeyrekte yurt içi satışlar yüzde 1 (35 bin ton) artmış ancak üretim ve satış optimizasyonuna bağlı ihracatın (215 bin ton) daha düşük gerçekleşmesi nedeniyle toplam satış, geçen yıla göre yüzde 3,7 (180 bin ton) azalarak 4,7 milyon ton olmuştur.

Satış miktarı ve fiyatlardaki düşüşe rağmen, döviz kurundaki yüzde 24,3'lük çıkışın etkisiyle satış gelirleri 2013 yılı ilk çeyreğinin yüzde 13 üzerinde gerçekleşmiştir. Faiz amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) ise rafineri marjı ve kurdaki yükselişe bağlı artan TL bazlı satış fiyatları dolayısıyla geçen yıla göre yüzde 138 artmıştır."

- Net dönem karı, 298 artışla 511 milyon lira oldu

Açıklamada, geçen yıl 46 milyon lira düzeyindeki vergi öncesi karın, faaliyet karındaki artışın etkisiyle 232 milyon lira olarak gerçekleştiği, Fuel Oil Dönüşüm Projesi yatırım teşviğinden kaynaklanan 285 milyon lira ertelenmiş vergi gelirinin de katkısıyla net dönem karının 511 milyon liraya çıktığı belirtildi.

Mart sonu itibarıyla yüzde 94'ü tamamlanan Fuel Oil Dönüşüm Projesi dahil olmak üzere, 2014'ün ilk üç ayında 739 milyon lira yatırım harcaması gerçekleştirildiğine dikkat çekilen açıklama, şöyle sona erdi:

"Kasım 2014'te üretime başlayacak ve ülkemize yılda yaklaşık 1 milyar Amerikan Doları tutarında katma değer sağlayarak, cari açığı aynı seviyede düşürecek olan 2,7 milyar Amerikan Doları tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm Projesi'ne bu güne kadar 2,3 milyar dolar harcanmıştır. Tüpraş, 2006- 2015 yıllarında gerçekleştirmeyi planladığı 5,4 milyar dolarlık yatırımının 4,5 milyar dolarlık bölümünü başarıyla tamamlamıştır. Güçlü insan kaynağıyla sürdürülebilir karlılığı hedefleyen Tüpraş, operasyonel ve finansal başarılarını artırabilmek için yatırımlarını istikrarlı biçimde sürdürmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edecektir."

Tüpraş'ın 2013 ve 2014'teki ilk çeyrek operasyon ve finansal verileri şöyle:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *