Tüm dünyayı felakete sürükleyebilir

Çin'de yaşanan su sıkıntısının tüm dünyayı büyük bir felakete sürüklemesinden korkuluyor.

Tüm dünyayı felakete sürükleyebilir

THE LİRA - Çin'in imalat sanayinde yavaşlamadan ya da konut fiyatlarındaki balondan çok daha büyük bir problemi var: Su.

 

Ülkedeki su rezervlerinin beklenmedik bir biçimde aniden azalmasının ülkeyi büyük bir krize sürükleyebileceği ve söz konusu sıkıntının Asya'nın geri kalanı ile tüm dünyayı etkileyebileceğine dikkat çekiliyor.

 

Geçtiğimiz hafta ABD Senatosu'nda konuşan Dış İlişkiler Konseyi Asya Direktörü Elizabeth Economy, Çin'in su kriziyle karşı karşıya olduğunu ve önlem alınmadığı takdirde birkaç yıl içinde ciddi etkilere yol açacak bir krizin yaşanabileceğini ifade etti. Economy, sanayide su kullanımının benzer ülkelere kıyasla 4-10 kat fazla olduğunu ve ülkenin su kaynaklarının ciddi anlamda kirletildiğini belirtti.

 

Çin'de resmi su kaynakları verileri, geçtiğimiz yıl 400'ün üzerinde Çin şehrinin su sıkıntısı çektiğini ve 110 şehirde su sıkıntısının ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koyuyor. 

 

2013 yılı Şubat ayında hazırlanan raporda, ülke yeraltı su kaynaklarının yüzde 90'ının kirlendiği, nehirlerden sağlanan suyun yüzde 25'inin kullanılamaz duruma geldiği kaydedildi.

 

Ülkede yaşanan su sıkıntısının aynı zamanda büyük bir sağlık krizine yol açmasından  endişe ediliyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.