Tüm Doğu Avrupa kurlarında satış var

Türk Lirası 1.87 seviyesinin üzerine çıkarken, satış sadece Türkiye’ye özel değil. Diğer gelişen piyasa kurlarında da satış var. Ancak Mayıs başından bu yana bakıldığında TL en çok değer yitiren ikinci EMEA kuru.

Tüm Doğu Avrupa kurlarında satış var

THE LİRA/ÖZEL-ABD'de başlayan parasal genişleme fiyatlaması ve beraberinde gelişen ülke kurlarında başlayan satış dalgasında Türk Lirası G.Afrika Randı'nın ardından en fazla satış gören ikinci para birimi oldu.

Mayıs ayı başından bu yana üst üste üç önemli gelişmenin fiyatlandığı Türk Lirası'nda önce Merkez Bankası'nın bir ay içinde gördüğü tam 100 baz puanlık faiz indiriminin etkisi yaşandı. Faizi inen Türk Lirası, kademeli bir yükseliş içine girdi.

DOLAR 1.78'İ AŞTI haberi için linke tıklayınız 

Ardından gelen Moody's not artışı ise uzun vade için büyük fayda sağlayacak olmakla birlikte, kısa vadede Türkiye'nin üzerindeki koruma şemsiyesinin kalkmasına neden oldu.

Üçüncü olarak da yurtdışında ABD'de Bernanke ile başlayan 10 yıllık tahvillerde küresel olarak yaşanan yükseliş, Türk Lirası üzerinde baskı oluşturdu.

Her ne kadar son süreçteki yukarı çıkış Türkiye'ye özel olmasa da, gelişen Doğu Avrupa kurları arasında Mayıs başından bu yana seviye olarak en hızlı yükselen ikinci kur Türk Lirası oldu.

Yılbaşından bu yana dolara karşı değer kaybı yüzde 4 seviyesine kadar çıkan Türk Lirası, bugün 1.87 seviyesinin de üzerine çıktı.

Mayıs başından bu yana bakıldığında ise Türk Lirası'ndan daha fazla değer kaybı yaşayan gelişen piyasa kurları arasında birinci sırayı G.Afrika Randı alıyor. Türk Lirası Polonya Zlotisi ile başabaş değer yitirirken, forint bir miktar daha düşük seviyede bulunuyor.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir