TÜİK’te hayalî veri üretenler işten atıldı

Türkiye İstatistik Kurumu, 17 anketörün görevine ‘hayali veri üretiyorlar’ gerekçesiyle son verdi.

tuik%e2%80%99te veri skandaliTaraf Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı, 31 Ocak 2014 tarihinde ilginç bir işten atma işlemine imza attı.

TÜİK Ankara Bölge Müdürlüğü’nde görevli olan 17 anket görevlisi, hayali veri ürettikleri gerekçesiyle işten atıldı. Söz konusu anketörlerin üzerinde çalıştığı anketler arasında istihdam verileri de bulunuyordu. Buna göre, istihdam verilerini üreten personel bu kez kendisi işsiz kalmış oldu. Bu durum, TÜİK’in başta sanayi olmak üzere bir çok verisinin de “tartışmalı hale” gelmesine yol açtı.

TÜİK’teki “anket skandalının” hikâyesi şöyle. 

DÖRT EKİP ÇAĞRILIYOR TÜİK’teki “anket skandalı”, geçtiğimiz hafta cuma günü Ankara Bölge Müdürlüğü’nde kurumda 17-25 yıldır 4/C’li olarak çalışan 17 personelin işten atılması ile patladı. Başta sanayi ve istihdam verileri olmak üzere 17 ayrı ekonomik verinin hazırlanmasında anketörlük görevi yapan 17 personel, saat 15.30’da işten atıldıkları tebliğ edildi. Tebligat karşısında şok olan personel ise, karara tepki göstererek binadan ayrılmak istemedi. Bunun üzerine TÜİK Ankara Bölge Müdürlüğü’ne dört polis ekibi ve dört ayrı ambulans çağrıldı. İşten atılan personel güvenlik güçlerinin yardımıyla binadan uzaklaştırılırken, rahatsızlanan personel de ambulanslarda müdahale edildi.

HAYALİ ANKET ÜRETİMİ TÜİK’in personeline tebliğ edilen işten atma kararında, işten atılma sebebi yazılmadı. Ancak, sözlü olarak personele, bir süre önce personel hakkında başlatılan “hayali veri üretmek” soruşturmasının etkili olduğu ifade edildi. Söz konusu soruşturmanın ise yaklaşık bir yıl kadar önce başladığı ve bazı personel “şirketlere gitmeden” veri topladığına yönelik şikayetleri kapsadığı bildirildi. Soruşturma sonucunda, 7 Ocak 2014 tarihli 93515885/663-07-4 sayılı rapor hazırlandı. Raporlar doğrultusunda, personele harcırah borcu da çıkarıldı. Anket çalışmaları için ödenen aylık 300 liralık harcırahlar geri istendi.

VERİLERE GÖLGE DÜŞTÜ TÜİK’in Ankara Bölge Müdürlüğü’nde yaşanan hayali veri üretme skandalı, TÜİK’in verilerine gölge düşmesine de yol açtı. Söz konusu skandal sadece Ankara’yı kapsıyor. Ancak sanayinin yoğun olduğu İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi bölge müdürlüklerinde de aynı skandalın yaşanmasından endişe ediliyor. TÜİK yetkilileri, “hayali veri üretme” skandalının verilerin güvenliği çok fazla etkilemeyeceğini belirterek, verilerin başka kaynaklardan da kontrol edildiğini iddia ettiler.

ÇALIŞANLAR REDDEDİYOR TÜİK’in, bir gecede işlerine son verdiği 17 anket personeli ise hayali veri üretme iddialarını reddetti. Taraf’a açıklamada bulunan işten atılan personel, TÜİK’in anket işini özelleştirmek istediğini ve bu nedenle de hayali veri üretme soruşturması ile kendilerini tazminatsız olarak kapının önüne koyduğunu öne sürdüler. TÜİK’in 17 personeli, konuyla ilgili dava açacaklarını da kaydettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir