TRT Muhabiri Turan'ın gözaltı süresi 15 gün uzatıldı

TRT Muhabiri Turan'ın gözaltı süresi uzatıldı, iki Türk turistin de gözaltına alındığı bildirildi.

TRT Muhabiri Turan'ın gözaltı süresi 15 gün uzatıldı

Mısır'da savcılık, TRT Muhabiri Metin Turan 'ın gözaltı süresini iki hafta daha uzattı. Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde ise iki Türk turistin gözaltına alındığı bildirildi.

TRT Muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi 15 gün uzatıldı. Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği savcılığa itirazda bulundu. Mısır'da başkent Kahire'de 3 gün önce El Feth Camisi'nde mahsur kalan darbe karşıtı protestocuları haber yapmak üzere camiye giden ve camiye yapılan operasyonda tutuklanan TRT muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi Mısır Cumhuriyet Savcılığı tarafından uzatıldı. 
Adli kaynaklar gözaltı süresinin 15 gün uzatıldığını bildirirken, Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği, elçilik avukatı aracılığı ile savcılığa itiraz ederek, Metin Turan'ın gazeteci olduğunu ve camide görevi sebebi ile bulunduğuna dair belgeleri itiraz dilekçesine ekledi. 
Üst savcılık, Türk Büyüeklçiliği'nin itirazını inceledikten sonra bugün öğleden sonra Turan'ın durumu hakkında karar verecek. 
Mısır'ın Luksor kentinde iki Türk turist gözaltına alındı

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde iki Türk turistin görüntülenmesi yasak tarihi mekanlarda çekim yaptıkları esnada gözaltına alındığı bildirildi. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, jeoloji alanında araştırmacı olduklarını ifade eden Ali Han (52) ve Ahmet Keris (42) isimli iki Türk vatandaşı, görüntülenmesi yasak tarihi mekanlarda çekim yaptıkları sırada gözaltına alındı. Gözaltına alınan Han ve Keris'in üzerinde bölgenin yüzölçümünü gösteren harita bulunduğu ifade edildi.

Han ve Keris'in emniyet yetklilerine jeoloji alanında araştırmacı olduklarını belirttikleri ve yeryüzü katmanları üzerine çalıştıkarını ifade ettikleri kaydedildi. Mısır makamlarından konuya ilişkin açıklama yapılmadı. 

Mısır'ın Luksor kenti, dünyadaki en önemli tarihi kentler arasında yer alıyor.

Sina'da 11 gözaltı

Diğer taraftan, Mısır ordusunun Kuzey Sina'da 2'si Filistinli 11 kişiyi terör zanlısı oldukları gerekçesiyle gözaltına aldığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir