Torba yasayla Prim borcu olan esnafa yapılandırma

Milyonların gözü kulağı torba yasa tasarısında. Pek çok kesimin yanı sıra esnafa da müjde içeren torba yasa tasarısının önümüzdeki günlerde Meclis'e gelmesi bekleniyor.

esnafi torba yasa tasarisi heyecani sardi

Prim borcu olan esnafa yapılandırma ya da hizmet süresiyle birlikte sildirme müjdesini içeren tasarının, önümüzdeki günlerde Meclis'e gelmesi bekleniyor.

Getirilmesi beklenen düzenlemeye göre; 12 ay ve üzerinde sigorta prim borcu olan esnaf isterse bu borcu yapılandırabilecek, isterse de sigorta süresiyle birlikte sildirebilecek.

3 AYLIK SÜRE OLACAK

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, sosyal güvenlik mevzuatına ilişkin düzenlemeleri de içeren 'torba yasa tasarısı'nın önümüzdeki günlerde TBMM gündemine gelmesini beklediklerini belirterek, şöyle konuştu: "Torba yasada yer alan düzenleme gereğince, 12 ay ve üzerinde sigorta prim borcu olanlar, isterlerse bu prim borçlarını yapılandırabilecekleri gibi isterlerse de sigortalılık süreleriyle birlikte prim borçlarını sildirebilecek.

Yani hizmet süresine ihtiyacı olan kişi prim borcunu yapılandırmayı seçebilecekken, hizmet süresine ihtiyacı olmayanlar ücret ödemeden prim borçlarından kurtulabilecek. Prim borçları ile sildirilen hizmet süreleri, esnafımızın ihtiyacı olması halinde ve hizmet borçlanması yapmak suretiyle sigortalılık süresinden sayılabilecek.

Prim borçları, yasanın yürürlüğe gireceği tarihten itibaren 3 ay içerisinde yapılandırılabilecek."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.