Ticaret savaşının kızışması piyasaların tadını bozuyor

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının kızışmasının etkisiyle Küresel piyasalarda olumsuz bir seyir izlenirken, bugün yurt içinde reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranı, yurt dışında ise ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişleri izlenecek.

piyasalar ticaret savasinin kizismasiyla negatif seyrediyor

Ticaret savaşı cephesinde ABD ile Çin'den karşılıklı tarife adımları  gelmeye devam ediyor. Çin'in cuma günü 75 milyar dolar değerindeki ABD ürününe,  gümrük vergisini yüzde 5 ya da yüzde 10 artıracağını açıklamasının ardından, ABD  Başkanı Donald Trump da sosyal medya hesabı üzerinden "1 Ekim'den başlamak üzere  Çin'den gelen ve şu anda yüzde 25 gümrük vergisi uygulanan 250 milyar dolarlık  ürüne yüzde 30 oranında vergi uygulamaya başlayacağız. Ayrıca halihazırda yüzde  10 vergi uygulanan 300 milyar dolar değerindeki Çin ürünü de 1 Eylül itibariyle  yüzde 15 oranında vergilendirilmeye başlanacak." paylaşımında bulundu.

Trump ayrıca, ABD'li şirketlere Çin ile çalışmaya son vermeleri  çağrısında bulundu. Çinli yetkililer ise Trump'ın bu çağrısı karşısında, Amerikan  şirketlerinin Çin'den çıkmasını istemediklerini, ticaret savaşının kızışmasına  kesinlikle karşı olduklarını, ABD'nin yanlış eylemlerini sona erdirmemesi halinde  sonuçlarına katlanması gerektiğini söyledi.

Canlı Borsa

Öte yandan geçen hafta piyasalarda yakından takip edilen ABD Merkez  Bankası'nın (Fed) temmuz ayı toplantı tutanaklarında, yetkililerin faiz indirimi  konusunda görüş ayrılığı taşıdığı görülürken, gelecek dönemde para politikasının  nasıl şekilleneceğine dair net bir mesaj verilmedi. Tutanakların ardından gözler  Fed Başkanı Jerome Powell'ın cuma günü Jackson Hole'da yaptığı konuşmaya  çevrilirken, Powell da gelecek dönemde faiz indirimi konusunda nasıl bir yol  izleneceğine dair net bir sinyal vermeyerek, hazirandan beri kullandığı  "genişlemeyi sürdürmeye uygun bir şekilde davranacağız" ifadesini yineledi.

Analistler, Powell'ın Jackson Hole'da yaptığı konuşmanın genişleyici  politikalara devam edileceği yönünde algılandığını, ancak bu gevşemenin ABD  Başkanı Donald Trump'ın istediği kadar büyüklükte olmayacağının anlaşıldığını  ifade etti. Trump, geçen hafta boyunca sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı  paylaşımlarda Fed'e faiz indirimi çağrıların da bulunarak, Fed'in kısa bir süre  içinde parasal gevşemeyle birlikte faizleri en az 100 baz puan düşürmesi  gerektiğini belirtmişti.

Altın Fiyatları

Jeopolitik tarafta, hafta sonu Fransa'da gerçekleştirilen ve ABD,  Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya'nın yer aldığı G7 Liderler  Zirvesi'ne, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in sürpriz katılımı damga  vurdu. Fransız mevkidaşının daveti üzerine zirveye katılan Zarif, ABD'li  yetkililerle bir görüşme ya da müzakerede bulunmadı. Fransa Cumhurbaşkanı  Emmanuel Macron ise Zarif ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, "İran ile  ilgili görüşmede iki husus öne çıktı. Birincisi, hiçbir G7 ülkesi İran'ın nükleer  silaha sahip olmasını istemiyor. İkincisi, G7 ülkeleri bölgenin istikrarına ve  barışına bağlı, buna zarar veren hiçbir eylem istemiyor." dedi.

Bu arada Rusya nükleer denizaltılarla füze denemesi gerçekleştirirken,  Kuzey Kore de yeni "süper büyük" çoklu füze fırlatma sistemini test etti.

Döviz ve Dolar Kuru

Fed para politikasındaki belirsizlik, artan jeopolitik riskler ve  ticaret savaşı endişelerindeki tırmanma ile altının onsu 1.555,17 dolarla Nisan  2013'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Dolar/yuan paritesi ise 7,1491 ile son  11 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Bu gelişmelerle New York borsasında cuma günü Dow Jones endeksinde  yüzde 2,37'lik, S&P 500 endeksinde yüzde 2,59'luk ve Nasdaq teknoloji endeksinde  ise yüzde 3'lük değer kaybı yaşandı. Dolar endeksi bugün 97,5'le son 13 günün,  ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 1,4430 ile 3 yılı aşkın sürenin en düşük  seviyesini gördü.

Avrupa tarafında da pay piyasaları cuma günü sert düşerken, İtalya'da  FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,65, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,14, İngiltere'de  FTSE 100 endeksi yüzde 0,47 ve Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,15 geriledi.  Euro/dolar paritesi ise 1,1165 ile son 12 günün en yüksek seviyesini gördü.

Asya tarafında ise kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksinde  yüzde 1,22 ve Japonya'da Nikkei 225 endeksinde yüzde 2,15 düşüş yaşanıyor.

Hisse Senetleri

Yurt içinde Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, cuma gününü yüzde 1,84  artışla 97.149,04 puandan tamamladı. Dolar/TL ise cuma gününü 5,7645'ten  tamamlamasının ardından bugün artan jeopolitik riskler ve ticaret savaşı  endişeleriyle 6,3370 ile yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesini gördü. Dolar/TL  saat 09.20 itibarıyla 5,82'nin üzerinden alıcı buluyor.

Analistler, küresel piyasalarda yatırımcı risk iştahının artan ticaret  savaşı ve jeopolitik risklerle azaldığını belirterek, Avrupa tarafında da siyasi  belirsizliklerin sürdüğüne işaret etti.

Bu hafta yurt içinde reel sektör güven endeksi, kapasite kullanım  oranı, ekonomik güven endeksi ve dış ticaret istatistiklerinin izleneceğini, yurt  dışında ise ABD ve Almanya'da büyüme ile Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı ve  çekirdek enflasyon verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici  olabileceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksi için 95.000  puanın destek, 98.500 seviyesinin de direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

  • 10.00 Türkiye, ağustos ayı sektörel güven endeksleri
  • 10.00 Türkiye, ağustos ayı Reel Kesim Güven Endeksi ve İmalat Sanayi  Kapasite Kullanım Oranı
  • 11.00 Almanya, ağustos ayı IFO İş Dünyası Güven Endeksi
  • 15.30 ABD, temmuz ayı Şikago Fed Ulusal Aktivite Endeksi
  • 15.30 ABD, temmuz ayı dayanıklı tüketim malı siparişleri
  • 17.30 ABD, ağustos ayı Dallas Fed imalat sektörü aktivite endeksi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir