THY'ye İsrail'den şok suçlama

Geçtiğimiz yılın sonunda İsrail'de vergi kaçakçılığı iddiası ilgili mahkeme süreci başlıyor

THY'ye İsrail'den şok suçlama

AirportHaber'in duyurduğu, Türk Hava Yolları'nın İsrail Müdürü F.D. ve Muhasebe şefi S.D.'nin İsrail maliye ekipleri tarafından geçtiğimiz yılın sonunda gözaltına alınmasıyla ilgili açılan davada savcılık iddianamesi tamamlandı. Tel Aviv bölge savcısı, THY İsrail Müdürü ve muhasebe şefi hakkında hapis cezası istedi.

Mahkemeye sunulan iddianamede 6.7 milyon İsrail Şekeli (yaklaşık 1.5 milyon dolar) vergi kaçakçılığı yapıldığı iddia edildi.

Türk Hava Yolları'nın İsrail Müdürü F.D. ve Muhasebe şefi S.D. başta olmak üzere vergi kaçakçılığı yapıldığı iddia edilen 2006-2010 yılları arasında görev yapan müdür ve muhasebecilerin de yargılanacağı davanın önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenilirken, savcılık söz konusu isimlere hapis cezası istedi.

Savcılığın iddianamesine göre yaklaşık 1.5 milyon dolarlık vergi kaçakçılığının çeşitli usulsüzlüklerle gerçekleştirildiği, ancak en büyük kaçakçılığın personelin maaşları üzerinden yapıldığı iddia edildi. AirportHaber'in edindiği bilgiye göre; personelin maaşlarının gerçek gelirlerinin yüzde 10 oranında gösterildiği ve verginin de bu rakamlar üzerinden verildiği tespit edildi. 2006-2010 yılları arasındaki 4 yıllık süreçte de bu yolla 1.5 milyon dolar vergi kaçırıldığı iddia edildi.

Söz konusu süreçte görev yapan müdür ve muhasebe şeflerinin de yargılanacağı davaya İsrail medyası da yoğun ilgi gösterdi. Gazete ve internet siteleri haberlerini, ‘kaçakçılık, aldatma, hile ve vergi suçu' başlıklarıyla verdi.

Davanın önümüzdeki günlerde başlayacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir