THY'nin yeni hedefi Afrika

Afrika'da 36 noktaya uçan THY, 2014 yılı için aralarında ilk defa uçuşun gerçekleştirileceği Mali, Gine, Benin, Nijerya, Angola ve Eritre'nin de olduğu 13 yeni noktaya uçmayı planlıyor.

thy'nin yeni hedefi afrika

THY Genel Müdürü Temel Kotil,  "Bu yıl en büyük açılımımızı Afrika'da yapacağız. Şu an Fransızları geçerek Afrika'nın en büyük oyuncusuyuz. Gelecek yüzyılı gördüğümüz için Afrika'ya ağırlık verdik" dedi. Kotil, yaptığı açıklamada, THY'nın son 10 yıldır çok iyi gittiğini ve tüm dünyanın dikkatini çektiğini söyledi.

EKSEN KAYMASI VAR

Dünyada büyük bir eksen kayması olduğunu anlatan Kotil, bu eksen kaymasında Asya, Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan önemli noktalardan birinin İstanbul ve THY olmasından fazlasıyla yararlandıklarını ifade etti.

Havacılık sektörünün yaklaşık 3'te bir pazar payı ve 1 milyar seyahat ile Avrupa'nın önde olduğunu belirten Kotil, pazarın diğer 3'te birinin Amerika, diğer kısmının ise Afrika ve Asya pazarı olduğunu dile getirdi.

262 UÇAK SİPARİŞİ VERDİK

Yeni uçak sipariş ettiklerini ve 262 uçağın 2021 yılına kadar teslim edileceğini hatırlatan Kotil, 2023 yılında 120 milyon yolcuyla 24 milyar dolar ciro hedeflediklerini kaydetti.

Kotil, "Dünyanın en büyük havayolu değiliz ama Afrika'yı, Orta Doğu'yu ve Uzak Doğu'yu birbirine bağlayan en güçlü hava yoluyuz. Dünyayı nakış gibi örüyoruz. Ördükçe de yolcuları çekiyoruz" dedi.

EN BÜYÜK AÇILIMIMIZI AFRİKA'DA YAPACAĞIZ

THY Genel Müdürü Kotil, Afrika'nın kendi kaynaklarını kullanamadığını ancak yurt dışında eğitim gören Afrikalıların gelecek yıllarda kendi ülke kaynaklarını kullanmaya başlayacaklarını düşündüğünü aktardı.

Bu yıl en büyük açılımı Afrika'da yapacaklarını ifade eden Kotil, şu bilgileri verdi:

"Şu an, Fransızları geçerek Afrika'nın en büyük oyuncusuyuz. Afrika'da gelecek yüzyılı gördüğümüz için ağırlık verdik. Uçmaya da devam edeceğiz. Gitmediğimiz bir kaç ülke var. Bir çok ülkede ise birden çok noktaya uçuyoruz. 20 yılda, Afrika'da 100 noktaya uçacağız.

Mesela, Somali Mogadişu'ya tek biz uçuyoruz. Diğer bir kaç şirket var ama onlar dünyaya bağlayamıyor. Dünyanın en fakir ülkesinden para kazanıyoruz.

Çünkü ülke fakir ama yurt dışındaki vatandaşları zengin. 3. yılımızdayız. Bizim kültürümüzde yoldan bir taş kaldırmak bile, sadaka yerine geçer. Havadan insanları bağlamak da inşallah sadaka yerine geçer."

AFRİKA'DA 13 UÇUŞ NOKTASI BELİRLENDİ

Afrika kıtasında 2002'de 4, 2013'te ise 36 noktaya uçtuklarını anlatan Kotil, THY'nin Afrika'da 2014 yılı için planladığı 13 uçuş noktasını ise şöyle sıraladı: "Mali'nin başkenti Bamako, Gine Cumhuriyeti'nin başkenti Conakry, Benin Cumhuriyeti'nin başkenti Cotonou, Nijerya'nın başkenti Abuja, Angola'nın başkenti Luanda, Sudan'ın Juba şehri, Eritre'nin başkenti Asmara, Mısır'ın Luxor ve Asvan şehirleri, Cezayir'in Konstantin, Tlemcen, Batna ve Oran şehirleri." Avrupa'daki 75 noktaya uçuşun yanı sıra bu yıl İtalya'nın Pisa, İspanya'nın La Coruna, Fransa'nın Nantes ile Polonya'nın Krakow şehirlerinin de aralarında bulunduğu 10 yeni noktaya uçuşun planlandığını söyleyen Kotil, Amerika'da 8, Orta Doğu'da 2, Uzak Doğu'da da 5 yeni noktaya uçmayı planladıklarını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir