The Economist'e göre Türkiye, Avrupa devlerini sollayacak

The Economist dergisinin tahminlerine göre, Türkiye gelecek yıl büyümede birçok Avrupa ülkesini geride bırakacak.

turkiye avrupa'nin devlerini geride birakacakThe Economist dergisinin tahminlerine göre, Türkiye gelecek yıl yüzde 3,3 büyüme kaydedecek. Türkiye ekonomisi yüzde 3,3 büyüme ile İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkeleri geride bırakacak.

The Economist dergisi, "2017 dünya özel" sayısı ile küresel ekonomiyi masaya yatırdı. Derginin tahminlerine göre, dünya ekonomisinde gelecek yıl yeni normal "cılız büyüme" olacak.

KRİTİK TARİH 20 OCAK

Dergiye göre ekonominin rotasını siyasi gelişmeler belirleyecek, bunun başlangıcı ise Donald Trump'ın 20 Ocak'ta göreve başlaması ile olacak. Trump, altyapı harcamalarını artırma ve gümrük duvarlarını yükseltme sözünü tutarsa, dünya ticaretinde dengeler değişecek.

AVRUPA'DA SEÇİMLER DÖNÜM NOKTASI OLABİLİR

Dergiye göre, ilkbaharda Fransa'da, sonbaharda Almanya'da yapılacak seçimler de dönüm noktası olabilir. The Economist'in tahminlerine göre, küresel ekonominin büyüme hızı gelecek yıl yüzde 3'ün altında kalacak.

TÜRKİYE İNGİLTERE, ALMANYA, FRANSA GİBİ ÜLKELERİ GERİDE BIRAKACAK

Türkiye ekonomisi yüzde 3,3 büyüme ile İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkeleri geride bırakacak. 2017'de en hızlı büyüme yüzde 5,2 ile Asya'da gerçekleşecek. Sahra altı Afrika yüzde 3, Ortadoğu ve Kuzey Afrika yüzde 2,8 büyüyecek.

İRAN'A DİKKAT

Dergiye göre 2017'de not edilmesi gereken en önemli pazarlardan biri İran olacak. İran'ın bölgesel bir güç olmak için Çin'i izleyebileceğini belirten dergiye göre, İran'daki dinamik girişimcilik hız kazanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir