Teşvikler yeterli değil

Mineapolis FED Başkanı Narayana Kocherlakota FED'in teşviklerinin yeterli olmadığını savundu.

Teşvikler yeterli değil

ABD’de dün FED başkanlarının açıklamalarının takip edildiği bir gün oldu. Farklı görüşlerin daha da belirginleştiği dönemlere girildiği gözleniyor.

San Francisco FED Başkanı John William, tahvil alımlarının yıl sonuna kadar azaltılması gerektiğinin altını çizerken,  Bernanke’nin 2014’ta alımların sonlandırılması noktasında çizdiği yol planına destek verdi.  Teşviklerin destekçisi olarak bilinen Williams istihdam verilerinin istikrarlı bir piyasa profili çizdiğini belirtti.

Mineapolis FED Başkanı Narayana Kocherlakota ise FED’in politika değişikliğe gitmesi için erken olduğunun altını çizdi. FED’in teşvik programının yeterli olmadığına dikkat çeken Kocherlakota, Banka’nın orta vadede yüzde 2’nin altındaki enflasyon ve istihdam beklentileri için ekonomiye desteğin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Kocherlakota, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin kendi tahminlerinin, ekonomiye daha az değil, daha fazla teşvik sunulması gerektiğini gösterdiğini savundu.

2013’te azatlımın başlamaması gerektiğini belirten FED Başkanı’nın bu yıl oy hakkı olmazken bu hakkı gelecek yıl kazanacak.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir