Terör örgütünden flaş açıklama: Durdurduk

Terör örgütünün şehir yapılanması KCK "çekilmeyi durdurduk" açıklaması yaptı.

teror orgutunden flas aciklama: durdurdukÇözüm süreci çerçevesinde başlayan çekilme KCK tarafından durduruldu. Ateşkes ise devam edecek.

Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde barındıran KCK, hükümetin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması sonucu geri çekilmeyi durdurduklarını açıkladı. Örgüt, ateşkes konumunun ise korunacağını duyurdu.

Abdullah Öcalan'ın Türkiye'nin demokratikleşmesi temelinde Kürt sorununun çözümü amacıyla 21 Mart 2013'te çözüm projesi sunduğunu belirten KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, yaklaşık 9 aydan beri çatışmasızlık ortamı oluştuğunu kaydetti.

KCK'nın açıklamasında özetle şöyle denildi: "Hükümet, bu adımlara hiçbir karşılık vermemiş, PKK'nın attığı adımların hiçbir siyasal karşılığı yokmuş gibi davranmıştır. İmralı'da hiç görüşmeler olmamış ve kendisinin atacağı hiçbir adım yokmuş gibi başlatılan sürece karşı sorumsuz yaklaşmıştır. Tüm KCK tutuklularının serbest bırakılıp terörle mücadele yasasının ortadan kaldırılması bile gerçekleşmemiştir. Hükümetin eski hegemon zihniyet ve tutum içinde olmasını dikkate alarak, Türkiye sınırları içinde kalan gerillaların geri çekilişini durdurduk. Süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur. Gerillanın çekilişi durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır. Ateşkes konumunda kalınması AKP'ye Önder Apo'nun projesi doğrultusunda adım atmasına fırsat vermek anlamına gelmektedir."

Öcalan'ın İmralı'da tecrit altında tutulduğunu savunan KCK, çatışmasızlığın sağlandığı ortamda askeri amaçlı karakol, baraj ve tesisler yapılmasının da sürece iyi niyetli yaklaşılmadığını gösterdiğini ileri sürdü. Örgüt, Öcalan'ın Nevroz'da ortaya koyduğu demokratikleşme projesine inançlarının sürdüğünü de vurguladı.  

BDP: ACİLEN İMRALI'YA GİTMELİYİZ

PKK/KCK'nın Çözüm Süreci kapsamında başlayan sınır dışına çekilmeleri durdurduğunu duyurmasının ardından gözler BDP kanadına çevrildi. BDP'den ilk açıklama Grup Başkan vekili Pervin Buldan'dan geldi. Pervin Buldan, PKK/KCK'nın açıklaması için "Çözüm süreci ve ateşkes devam ediyor. Bizim acilen İmralı'ya gitmemiz gerekiyor" dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir