Temmuz'da ihracat değişmedi: 12,5 milyar dolar

Temmuz ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre aynı seviyede kalarak 12 milyar 539 milyon dolar oldu.

temmuz'da ihracat degismeyerek 12,5 milyar dolar olduTürkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) tarafından yapılan açıklamaya göre, İlk 7 ayda ihracat yüzde 5,7 artışla 92 milyar 711 milyon dolar oldu.

Son 12 aylık ihracatımız ise yüzde 2,2 artışla 156 milyar 319 milyon dolara yükseldi. Temmuz ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 994 milyon dolarla Otomotiv sektörü yaparken, Hazırgiyim ve Konfeksiyon sektörü, 1 milyar 727 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, Kimyevi Maddeler sektörü ise 1 milyar dolar 581 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.

Açıklamada şu bilgiler verildi:
"Eğer bayramda işgünü farkı olmasaydı artış rakamı 12,4 puan, Irak'a ihracatımız geçen seneki seviyesinde devam etseydi artış rakamı ek 3,9 puan daha fazla olacaktı. Ancak bizler Irak'ta yaşanan sıkıntıların geçici olduğuna ve gerek Avrupa Birliği'ne ihracatımızdaki güçlü artış ile gerekse yeni hedef pazarlarımızdaki performanslarımızla, Irak gibi önemli bir pazarımızda yaşanan gelişmelerin etkisini en az şekilde hissedeceğimize ve bu sıkıntıların bizi yavaşlatsa bile hedeflerimiz yolunda asla durduramayacağına inanıyoruz.

Bayram sebebiyle işgünü eksiği haricinde düşünüldüğünde, iş günü bazında ihracat yüzde 12 arttı. Zira bayram etkisi hissedilmeden önceki son Cumartesi akşamına kadar günlük ihracat artışı %12.4 mertebesindeydi.

Temmuz ayında en fazla ihracat artışını yüzde 76 ile Savunma ve Havacılık Sanayi sektörümüz yakaladı. Bu sektörü fındık ve su ürünleri-hayvansal mamuller sektörleri izledi.

Temmuz ayında en fazla ihracat yaptığımız 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Irak oldu. Irak aylık ihracat sıralamasında 5. ülke konumuna geriledi. Almanya'ya ihracatımız yüzde 14 artarken, İngiltere'ye ihracatımız yüzde 16, İtalya'ya ihracatımız yüzde 2, Fransa'ya ihracatımız yüzde 7 arttı. Irak'a ihracatımız ise yüzde 46 azaldı. En fazla ihracat yaptığımız 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 64 ile Suriye'ye gerçekleşti.

Temmuz ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle oldu  Temmuz ayında Peru'ya ihracatımız yüzde 314, Malezya'ya yüzde 123, Norveç'e yüzde 110, Angola'ya yüzde 99, Gana'ya yüzde 86, İrlanda'ya yüzde 85, Kuveyt'e yüzde 83 arttı.

Temmuz ayında AB'ye ihracatımız yüzde 11 artarken, Kuzey Amerika'ya yüzde 12 ve Uzakdoğu'ya yüzde 10 ihracat artışı yakaladık. Temmuz ayında Ortadoğu'ya ihracatımız yüzde 18, Afrika'ya yüzde 10 geriledi.

En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında Temmuz ayında ihracatını en fazla artıran ilimiz yüzde 33 artışla Hatay oldu. Hatay'ı yüzde 16 artışla Sakarya, yüzde 4 artışla İstanbul ve yüzde 1 artışla Manisa takip etti. Ankara'nın ve Kocaeli'nin ihracatı yüzde 1, Denizli'nin yüzde 2, İzmir'in yüzde 5, Bursa'nın yüzde 7, Gaziantep'in ihracatı yüzde 18 düşüş kaydetti."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir