BIST Başkanı: "Teklifi aldık inceliyoruz"

Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan, ortaklık için bağlayıcı olmayan teklifler aldıklarını belirterek, “Bu yılın üçüncü çeyreğinin sonunda imzaları atmayı düşünüyoruz” dedi.

Teklifi aldık inceliyoruz

Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, stratejik ortaklık görüşmeleri kapsamında yatırımcılardan bağlayıcı olmayan teklifleri aldıklarını ve tekliflerin uyumlulaştırılması üzerinde çalıştıklarını söyledi. BIST’e stratejik ortak alacakları şirketin küresel düzeyde faaliyet gösteren ve teknoloji sağlama kapasitesi olan bir borsa olacağını belirten Turhan, “Küresel ölçekte faaliyet gösteren teknoloji sağlayıcısı olan bütün borsalar ile görüştük. Bağlayıcı olmayan teklifleri aldık, hepsi kendine has özellikler taşıyor. Teklifleri şu anda birbiri ile mukayese edilebilir hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

3 KATEGORİDE TEKLİF

Borsa İstanbul’un kuruluş maddelerini düzenleyen yeni Sermaye Piyasası Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin ardından başlatılan yeniden yapılanma sürecinde BIST yönetimi, elindeki yüzde 41 hisse için üç farklı kategoride yatırımcılar ile görüşüyor. Reuters’a konuşan Turhan, Bu yılın üçüncü çeyreği itibariyle karar sürecini tamamlamayı planladıklarını belirterek, aynı çeyreğin sonunda da anlaşma imzalama noktasına gelmeyi hedeflediklerini kaydetti.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK SONUNDA
Üçüncü çeyrek sonunda ilk seçimi sonuçlandıracaklarını söyleyen Turhan, şunları kaydetti:  “Ne kadarlık bir hissenin stratejik yatırımcıya gideceği pazarlıkta netleşecek, önce kiminle görüşeceğimiz karar verip onunla pazarlık yapacağız. Tamamen sözleşmenin şartlarına bağlı olacak, özellikle diğer gruplardaki ortaklıklar ortaklığın miktarı, oranından ziyade ortaklığın kendisi bir değer ifade ettiği için, ilk kategori daha önemli, dolayısıyla bir aralık vermek şu aşamada doğru olmaz, ancak bu ortaklığı anlamlı kılacak bir düzeyde olmasını ama diğer ortakların da yine anlamlı düzeyde BIST’de yer almasını önlemeyecek sınırda kalmasını hedefliyoruz.”

HALKA ARZ 2016’DA

BIST’te teknolojik altyapı iyileştirmesinin stratejik ortakla yapılacağını ve 2015 yılının ilk çeyreği itibariyle tamamlanacağını belirten Turhan, “Bölgesel borsalar ağı oluşturup İstanbul’u bölgesel borsa ağının merkezi haline getirmeyi BIST’in küresel piyasalardaki merkezlerle entegre çalışacağı bir modeli kurmak istiyoruz, teknolojik dönüşümle bunu yapacağız 2015 sonuna kadar. 2016 ilk çeyrekten itibaren BIST halka hazır hale gelecek” diye konuştu.

HEPSİ YÖNETİME GİRMEYEBİLİR

BIST’e gelecek yeni ortakların hepsinin yönetimde yer almak istemeyebileceğini söyleyen İbrahim Turhan, Türkiye ile aynı kategoride olup borsası halka açık olmayan bir ülke kalmadığını ve küresel piyasalarda ve Türkiye’deki son dönemde meydana gelen gelişmelerin görüşmeleri olumsuz etkilemediğini söyledi.

HALKA ARZ İÇİN ZOR YIL 
“2013 halka arz bakımından önceye göre biraz daha zor bir dönem olacaktır” diyen İbrahim Turhan, son 8-9 ay içinde 200 firma ile görüştüklerini ve Türkiye’deki ilk 500 büyük firma arasında yer alan bu şirketlerden 60 tanesinin 2015 yılına kadar halka arzı değerlendirdiğini belirtti ve “İlk ya da ikinci 500’deki firmalardan 100’ün üzerinde şirketin 5 yılda borsaya geleceğini düşünüyorum” dedi.

ENERJİ borsasının oluşturulması için yıl sonuna kadar bir şirket kuracaklarını kaydeden İbrahim Turhan, “Bu şirkette TEİAŞ ve BOTAŞ’ın kamuyu temsilen hissedar olarak yer alması gerekir, bu çok önemli. Biz kuracağımız piyasalarda sözleşmelerin fiziki teslimle sonuçlanmasını istiyoruz bu nedenle TEİAŞ ve BOTAŞ’ın yer alması önemli, geri kalan payın da BIST’in olması doğru olur, başlangıçta yabancı ortağa ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum” dedi. Turhan, BIST’in payının halka arz ya da başka yolla piyasaya açılması gerekeceğini belirterek, “Elektrik üreticilerinin, dağıtım ve ticaret yapanların temsilcilerinin yönetimde söz sahibi olmasının önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Turhan, enerji borsası konusunda Nasdaq’ın işlettiği Nord Pool ve Deutsche Boerse’nin işlettiği EEX ile görüştüklerini ve bu borsaların know-how’ından yararlanacaklarını kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.