Tehlikeli bölgelerden tahvil alacak

Pimco 2014 porföyünde İtalya ve İspanya borçlanma kağıtlarına ağırlık verdiklerini söyledi.

tehlikeli bolgelerden tahvil alacakAvrupa bankaları yeni sıkı sermaye kurallarına uyum sağlamak için yatırımlarını bırakırlarken bile yatırımcılar hala mücadele içinde olan euro bölgesi ülkeleri borçlarına büyük bahis oynuyorlar.

Dünyadaki en büyük tahvil fonlarından birini yöneten ve şu anda 1,97 trilyon doları işleten global yatırım firması Pimco, üç ayda bir yayınlanan son görünüm raporunda İtalya ve İspanya borç kağıtları için boğa durumunun altını çizdi.

Pimco Avrupa portföy yönetici direktörü ve müdürü Andrew Balls, yazmış olduğu müşteri notlarında ''Biz portföyümüzde İtalya ve İspanya borçlanma kağıtlarına ağırlık verdik. İtalya ve İspanya piyasalarının büyüklüğü, likiditesi ve sistemsel önemi bu çevresel riskin kaynağını tercih etmemize neden oldu'' şeklinde konuştu.

Euro bölgesinde riskin temsilcisi olarak görülen İtalya ve İspanya 10 yıllıklarının faizleri son aylarda sakinleşerek yüzde 4 civarına düştü. Bu oran, piyasaların alevlendiği 2011-2012 yıllarında olan yüzde 7 oranına göre oldukça aşağıda gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir