TCMB'nin faiz artırımı çok sert oldu

TCMB, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında bir haftalık repo faiz oranını yüzde 4.5'ten yüzde 10'a yükseltti.

iste-merkez-bankasinin-kritik-Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında, son dönemde iç ve dış piyasada risk algılamasını olumsuz etkileyen gelişmeler yaşandığını, bu süreçte TL'de belirgin bir değer kaybı ve risk priminde kayda değer artış gözlendiğini söyleyerek, fiyat istikrarını sağlamak için güçlü parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiğini ve önümüzdeki dönem Merkez Bankası fonlamasının 1 hafta vadeli repo faiz oranından sağlanacağını açıkladı.

TCMB bir haftalık repo faiz oranını yüzde 4.5'ten yüzde 10'a yükseltirken, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 7.75'ten yüzde 12'ye, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 3.5'ten yüzde 8'e, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 10.25'ten yüzde 15'e, APİ borçlanma faizini ise yüzde 6.75'ten yüzde 11.50'ye yükseltti.

Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada ayrıca, "Merkez bankası yaşanan gelişmelerin enflasyon ve makroekonomik istikrar üzerindeki olumsuz yansımalarının sınırlanması için üzerine düşeni yapacaktır" denilirken, enflasyonun 2015 yılı ortaları itibarıyla yüzde 5 düzeyine ulaşacağı öngörüldü.

Açıklamada son olarak, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir