''TCMB üst bantta 200-250 baz puanlık artışa gidebilir''

Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandında 200-250 baz puan artırıma gidebileceğini belirtti.

''TCMB üst bantta 200-250 baz puanlık artışa gidebilir''

Goldman Sachs, TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın bu sabah yaptığı yazılı açıklamaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, yapılan açıklamanın  TCMB'nin stratejisinde beklentiler doğrultusunda net br kayma olduğunu belirtti. Goldman Sachs, bugünkü açıklamanın TCMB'nin faiz koridorunun  üst bandında (borç verme faizi) resmi bir artırımın kapılarını açtığını ve TCMB'nin defansif bir stratejiye geçmeye doğru adım attığını savundu. 

TCMB'nin önümüzdeki birkaç ayda faizleri 250 baz puan artıracağıbeklentisini koruduklarını belirten Goldman Sachs, bununla birlikte 23 Temmuz toplantısında TCMB'nin atacağı faiz adımının büyüklüğünü net şekilde belirlemenin zor olduğunu vurguladı. Geçmişte TCMB'nin 'ölçülü' ifadesi ile 50-100 baz puanlık faiz değişikliklerine riyaret ettiğini hatırlatan Goldman Sachs, ancak dövizde fiyatlamanın 3 ayda kümülatif olanak 185 baz puan artışa işaret ettiğini belirtti. 

TCMB'nin 23 Temmuz'da daha belirleyici, kararlı bir faiz artırımı yapmasını beklediklerini ifade eden Goldman Sachs, önümüzdeki günlerde tahmin aralığını döviz forwardlarındaki gelişmelere bağlı olarak daraltabileceklerini, ancak şu anda cari fiyatlamaaların 200-250 baz puan faiz artırımına işaret ettiğini düşündükylerini vurguladı. 

Goldman Sachs ayrıca, TCMB'nin bu yılın başında Eximbank kredilerinin bu yıl net döviz pozisyonuna 12 milyar Dolar katkı yapacağını öngördüğünü hatırlatarak, Eximbank kredilerinin ikiye katlanması ile net döviz pozisyonuna katkının 24 milyar Dolar'a yükselmesinin beklendiğini vurguladı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir