Tarım dışı istihdam beklentilerin çok altında

ABD'de tarım dışı istihdam 148 bin ile beklentilerin çok altında kaldı.

Tarım dışı istihdam beklentilerin çok altında

ABD'de gecikmeli açıklanan Eylül ayı tarım dışı istihdam datası beklentileri yakalayamadı. Eylül ayı için piyasa beklentisi 180 bin olurken veri 148 binde kaldı.

Aynı dönem için işsizlik oranı ise yüzde 7.2 olarak açıklandı. Piyasa beklentisi ise yüzde 7.3 olarak açıklanması yönündeydi. Gelinen seviye ile 4 yılın en düşük işsizlik rakamlarına ulaşılmış oldu. Buna karşılık katılım oranı yüzde 63.2 ile 1978'den beri görülen en düşük düzeyde.

Dünyanın en büyük ekonomisinde kepenklerin 16 gün kapalı kalması nedeniyle geç açıklanan veride özel sektör istihdamı 126 bin artış gösterirken, imalatta istihdam 2 bin kişilik artış kaydetti.

Hizmet sektöründe aynı dönemde 122 binlik artış kaydedilirken, kamu istihdamı ise 22 bin arttı. Federal istihdam tarafında ise 6 bin kişilik azalış göze çarpıyor. Tam zamanlı çalışanları sayısı 691 bin artarken part time çalışanlarda 594 bin düşüş kaydedildi.

Veride dikkat çeken başka bir nokta ise revizyon kısmında gözleniyor. Ağustos ayından tarım dışı istihdam revizesi 193 binlik artışı ortaya koydu. Bir önceki dönemde revize rakam 169 bin olmuştu.

Veri sonrasında euro dolar paritesi 1.3740 seviyesine geldi. Parite Kasım 2011'den bu yana en yüksek düzeye ulaştı. ABD istihdam verisiyle Dolar, Euro ve Yen karşısında geriliyor, Sterlin/Dolar gün içi zirveye yükseldi

Veri sonrasında ABD vadelilerinde yükseliş hızlandı. Veri ile 10 yıllık ABD hazine tahvili faizi yüzde 2,54'e indi. Altın ise primlenerek 1330'un üzerini gördü.

Tarım dışı istihdam verisinin ardından BIST100 endeksi 79.000 seviyesini aştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *