Tarihin en zayıf Türk Lirası

ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişin hız kazanmasıyla sepet bazında TL tarihi yüksek olan 2,28 seviyesinde işlem görüyor.

Tarihin en zayıf Türk Lirası

FED'in Eylül itibariyle tahvil alımlarında azaltıma başlayabileceği beklentileri ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişle sepet bazında TL tarihi yüksek olan 2,28 seviyesinde işlem görüyor. ABD tahvil faizleri iki yılın en yüksek seviyeleri olan yüzde 2,85'lere kadar yükselirken, gelişmekte olan ülke para birimleri de baskı altında kalmaya devam ediyor.

Bu sabah 2,2655/2,2677 seviyesinde olan sepet bazında TL, 2,28'e yükselerek tarihin en zayıf seviyesine geldi. Bu sabah 1,9428/1,9445 seviyesinde olan dolar/TL ise 1,9549'a yükseldi. Cuma günü yüzde 2,79 seviyesinde olan ABD'nin 10 yıllık faizleri ise yüzde 2,8582 seviyelerinde işlem görüyor. Euro/TL kuru yüzde 0,80'lik yükselişle 2,6097'de seyrediyor. Gösterge tahvilin faizi ise 17 baz puan yükselişle 9,38 seviyesinde bulunuyor.

Fed'in Temmuz ayı para politikası kurulu toplantısına ait tutanakların Çarşamba günü açıklanması bekleniyor. Tutanakların tahvil alımlarının ne zaman azaltılmaya başlanacağı konusuna netlik kazandırıp kazandırmayacağı piyasada yakından izleniyor. İçeride ise gözler bugünkü döviz ihaleleri ile yarınki Merkez Bankası PPK toplantısında.

DOLAR/TL'DE ESKİ SEVİYELER GÖRÜLEBİLİR

ING Bank Döviz Masası Birim Müdürü Burçin Metin değerlendirmesinde, gelişen ülke kurları arasında Türk lirasının yalnızca Güney Afrika Randı hariç diğer para birimlerinin geneline göre kötü perform ettiğini belirtti.

Yarınki Merkez Bankası toplantısından piyasanın büyük bir çoğunluğunun halen yeni bir faiz artışı beklemediğini kaydeden Metin bu nedenle ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişe en sert tepki veren ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi.

Piyasada likiditenin çok düşük olduğunu ve ciddi çıkış görüldüğünü dile getiren Metin, piyasanın bundan sonra hem bugünkü döviz ihalesini izleyeceğini hem de yarınki Merkez Bankası toplantısından çıkacak sonucu bekleyeceğini ifade etti.

Yarınki PPk toplantısından değişiklik gelmediği takdirde Dolar/TL'de 1,95'li seviyelerin dip seviyeler olacağını bildiren Metin, eski seviyelerin görülebileceğini belirtti.

Önceden görülen 1,9740'lı seviyelerin test edilebileceğine dikkat çeken Metin, bu seviyelerin kırılması halinde Dolar/TL'de 2'ye doğru hareketin başlayabileceğini söyledi.

''KURDA YÜKSELİŞİN DEVAMINI BEKLİYORUM''

Global Menkul Değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, sepet kur 2,28'i kırdığı için piyasada üst koridorda artış beklentisinin söz konusu olduğunu söyledi. Gelişmekte olan piyasalarda sıkı para politikası uygulayan ülkelerde daha fazla satış gerçekleştiğine değinen Uskuay, diğer taraftan büyümenin çok hassas bir noktada olduğunu ifade etti.

Merkez Bankası yarınki toplantısında faiz koridorunun üst bandında sınırlı bir artırım yaparak dövizdeki harekete fazla müdahale etmeyeceğini kaydederek kurdaki yükselişin devamını beklediğini belirtti. Uskuay, döviz sepetinin yeni rekor seviyeleri görmesini beklediğini sözlerine ekledi.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *