Tarihi rezerv havuzu

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu kuru satış yiyen ülkeler, ortak rezerv havuzu kurmak üzere harekete geçiyor.

Tarihi rezerv havuzu

Kuru satış yiyen ve aralarında TÜrkiye'nin de bulunduğu ülkeler, ortak rezerv havuzu kurmak üzere harekete geçiyor. Hindistan'ın başını çektiği grubun 4-5 üyenin katılımıyla 1.2 trilyon dolarlık rezerv havuzu olusturabileceği konuşuluyor.

Hindistan Maliye Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili Cuma günü Reuters'a yaptığı açıklamada, Hindistan'ın diğer gelişmekte olan ülkelere birlikte koordineli hareket etmeye hazırlandığını bildirdi.

Bakanlık Ekonomi Danışmanı Dipak Dasgupta, son birkaç haftadır ülkeler arasındaki haberleşmeyi doğrulayarak aksiyonun hızlı bir şekilde gelebileceğini söyledi. Dasgupta, detaylara ilişkin açıklama yapmayı reddetti.

Süreci durdurmak için tam zamanı olduğunu kaydeden Dasgupta, spekülasyonların kura büyük zarar verdiğini söyledi. Diğer ülkeler ile temasların sürdüğünü kaydeden Dasgupta, birkaç güne kadar adım atılabileceğini dile getirdi.

Kurdaki hareketlerin 12 ülkeyi baskı altına aldığına dikkat çeken Dasgupta, bu ülkeleri şöyle sıraladı: Brezilya, Çin, Hindistan, Rusya, Güney Afrika, Türkiye ve Malezya.

Dasgupta, 4-5 üyenin katılımıyla 1.2 trilyon dolarlık rezerv havuzu olusturabileceğini ifade etti. Çin’inde devreye girmesi halinde ise rezervin 6 trilyon dolara çıkacağı belirtiliyor.

BREZİLYA: ORTAK MÜDAHALE SÖZ KONUSU DEĞİL

Brezilya Merkez Bankası’ndan gelen açıklamada ise gelişmekte olan ülkelerin kuralara ortak müdahalesi söz konusu olmadığı kaydedildi.

Konuya dair bir başka açıklama ise Güney Afrika Maliye Bakanı’ndan geldi. Bakan Rand'ın değer kaybını yumuşatmak için harekete geçmeyi düşündüklerini açıkladı.

Brezilya Merkez Bankası, 3 ayda yüzde 16 eriyen para birimi reali güçlendirmek için harekete geçmiş ve aralık ayına kadar sürecek dövize 60 milyar dolarlık müdahale programı başlatmıştı.

Geçtiğimiz hafta Brezilya ile Endonezya politika faizinde 50 baz puanlık artışa gittiklerini açıkladı.

BAŞÇI'DAN MÜDAHALE SİNYALİ

TCMB Başkanı Erdem Başçı ise geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada, faiz konusunda geri adım atmayacaklarını vurgularken, ''Fazla rezerv kaybetmeden dövizin belini kırarız'' açıklamasında bulundu.

Döviz kurlarıyla ilgili herhangi bir endişe duymadıklarını kaydeden Başçı, yıl sonunda Dolar/TL kurunun 1,92 ve altında olabileceğine dikkat çekmiş ve birkaç gün içinde kurun gevşeyeceğini belirtmişti.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *