Tarihi ASTANA zirvesinde kritik gelişme

Astana'da düzenlenen Suriye müzakerelerinin ikinci gününde Türkiye, Rusya ve İran, ateşkes ihlallerini üçlü ortak mekanizmayla izleme ve uygulanmasını sağlama konusunda uzlaştı

'tarihi zirvede' kritik gelismeAstana toplantısına katılan kaynaklardan edinilen bilgiye göre, çatışmaların durdurulması ve ateşkes ihlallerinin önlenmesi amacıyla TürkiyeRusya ve İran arasında mutabakat sağlandı.

3'LÜ MEKANİZMA KURULDU

Mutabakat, üç ülkenin ortak bir mekanizma kurarak, sahadaki ateşkes ortamını izleme ve uygulanmasını sağlamasını öngörüyor.

SAVAŞ ASKERİ ÇÖZÜMLE BİTMEZ

Ortak açıklamada, Suriye krizinin askeri çözümle sonlandırılamayacağı belirtildi. Ayrıca BM öncülüğündeki Cenevre görüşmelerinin de desteklenmesine karar verildi.

Öte yandan, şiddet düzeyinin düşürülmesi, hızlı bir şekilde insani yardımın iletilmesi ve BMGK kararı doğrultusunda müzakerelerin başlaması konusunda taraflar uzlaştı.

BM'DEN AÇIKLAMA

Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünde gerçekleştirilen toplantılarda gelinen noktaya ilişkin bilgi veren BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, "Sonuç bildirisinden çok uzakta değiliz" açıklamasında bulundu.

İkinci günün ilk saatlerinde Muhaliflerin sözcüsü Ebu Zeyd, "Şu ana kadar sonuç bildirisinin taslağı üzerine tartışmalar oldu. Biz taslağı görmedik. Bize iletilmedi. Dolayısıyla resmi şekilde elimize geçene kadar konuşamayız. Sosyal medyaya sızdırıldığına göre, o metin bizim için nihai bildiri değildir." değerlendirmesinde bulundu.

İKİNCİ GÜN İLK KEZ BİR ARAYA GELDİLER

Türkiye ve Rusya öncülüğünde toplanan zirvenin ikinci gününde muhalefetin askeri kanadı ile Şam rejimi, dün birbirlerine ilettikleri talepleri masaya yatırıyor. Toplantının ilk gününde, tüm katılımcılar aynı masa etrafında sunumlarını yüzyüze yapmıştı. Böylece, silahlı muhalif kanatla rejim ilk kez bir araya gelmiş oldu.

ALLUŞ: RUSYA'YA ATEŞKES İÇİN TEKLİF SUNDUK, YANIT BEKLİYORUZ

Kazakistan'ın başkenti Astana'daki barış görüşmelerinde silahlı muhaliflerin baş müzakerecisi olan Muhammed Alluş, görüşmelerinin sona ermesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Rusya'nın artık garantör ülke olduğunu hatırlatan Alluş, Rusya'ya Suriye'de kapsamlı ateşkes için bir teklif sunduklarını, bir hafta içerisinde yanıt almayı beklediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.