Tarihi anlaşmaya Filistin yorumu

Filistinli siyaset uzmanları, İran ile varılan tarihi nükleer anlaşmasını yorumladı.

Tarihi anlaşmaya Filistin yorumu

Filistinli siyaset uzmanları, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki nükleer müzakerelerde varılan anlaşmanın İran'ın Filistin davasına olan desteğini etkilemeyeceğini savundu.

AA muhabirine konuşan Filistinli siyasi analist Teysir Muhsin, İran'ın imzaladığı anlaşmada, Filistin davasına olan desteğini olumsuz etkileyecek herhangi bir koşulun bulunmadığını söyledi.

Muhsin, şu değerlendirmede bulundu:

"İran'ın Filistinli İslami direniş gruplarını desteklemek üzerine kurulu bir felsefesi var. İran'ın yaptığı son anlaşmada dış ilişkilerini bağlayan, özellikle Filistin'de direniş gruplarıyla ilgili bir madde yok. İran içinden geçtiği bütün siyasi ve ekonomik şartlara rağmen senelerce Filistin'deki İslami direniş gruplarını desteklemeye devam etti. Bu destek ekonomik nedenlerle durdurulmayacaktır."

Gelecekte İran'ın Ortadoğu'ya karşı tutumunda olumsuz bir yansıma görülmeyeceğili ileri süren Muhsin, "Hamas ile İran arasındaki ilişkilerin gerilemesi ekonomik nedenlerle değil, İran'ın Suriye konusundaki siyasi tutumuyla alakalı" diye konuştu.

İran'ın nükleer konusunda uluslararası ilişkilerinde farklı bir boyuta geçtiğini söyleyen Muhsin, "Bu anlaşma İran'ın zaferi olarak görülebilir" ifadesini kullandı.

Gazze İslam Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hani el-Besus da söz konusu anlaşma nedeniyle İran ile direniş gruplarının ilişkilerinde bir gerileme yaşanmayacağını söyleyerek, "Anlaşmanın İran'ın Filistin direniş gruplarına desteğine etki edeceğini sanmam" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

75 + = 79