Tarihe karışan 4 büyük teknoloji

Yakın geçmişte ve hatta günümüzde yaygın olarak kullanılan bazı teknoloji, altyapı ve cihazlar önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tarihe karışacak gibi görünüyor.

tarih olan 4 teknolojiİşte tehlikedeki ürünler.

KABLOLU TELEFONLAR: 120 yıldır kullanılan kablolu telefonlar, cep telefonlarının yaygınlaştığı günümüzde neredeyse hiç rağbet görmüyor. Kablo internet ve fiber optik internet gibi hızlı ve asimetrik olmayan kablolu bağlantılar karşısında uzun süre hayatta kalmaları zor. Eski telefon kablolarının önümüzdeki yıllarda yeniden popüler olması, daha iyi alternatifler varken mümkün değil.

DVD: DVD filmler geçtiğimiz yıllarda oldukça popüler oldular. 2000'lerin başlarından bu yana kaliteli görüntü sundular. Elbette video kaset kadar uzun ömürlü olmayacaklar. Önümüzdeki yıllarda internet üzerinden video hizmetleri daha da gelişecek. Ucuz ve ulaşımı kolay bir alternatif olarak DVD'nin yerini internet alacak. Sadece internet mi? Hayır, kutulu bir ürün almayı seven, koleksiyon yapanlar için Blu-ray filmler zaten rafları doldurmuş durumda. DVD'nin fiziksel bir ürün olarak mirasçısı, kat kat fazla kapasite sunan Blu-ray diskler...

KABLO VE UYDU HİZMETLERİ: DVD'lerden bahsederken internetin sunduğu imkanlara da değinmiştik. Bilgisayarınızın başında canınız istediği anda film izleyebileceğiniz hizmetler elbette avantajlı. Kablo ve uydu TV hizmetleri de yavaş yavaş yerlerini internete bırakıyor. İnternet dünyanın her yanından yayını ekrana getiriyor. Yakın gelecekte ülkemizde de internet TV yayınları bu tür yayınların yerini almaya başlayabilir. Tüketiciler yeni nesil akıllı televizyonlarda internet yayınlarını zaten izleyebiliyor.

GPS: GPS teknolojisi değil ama tek yaptığı iş GPS hizmeti sunmak olan cihazların ömrü de uzun görünmüyor. Artık orta seviye, hatta alt seviye bir akıllı cep telefonu bile, satılan ayrı GPS cihazlarının sunduğu bütün özellikleri sunuyor. Başka bir deyişle GPS, cep telefonları için artık standart özelliklerden biri. GPS cihazı satan şirketler de akıllı cep telefonları için uygulama ve hizmet satmaya çoktan başladı bile... Bu da rekabetin donanım değil, fiyat-hizmet üzerinde olmaya başlaması anlamına geliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir