Taner Yıldız: "İsrail'in tavrı değişecek"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Filistin Enerji Bakanı Dr. Omer Kıttaneh'le bir araya geldi.

taner yildiz: israil'in tavri degisecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Filistin’in herhangi bir ihale açması halinde ihalelere katılacağımızı buradan bu vesile ile söylüyorum. Doğalgaz ve petrol aramacılığı ile alakalı uluslararası firmaların yaptığı gibi buna kesinlikle öncü olacağız” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Filistin Enerji Bakanı Dr. Omer Kıttaneh Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında görüştü. Toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçen ikili, Filistin ve Gazze’nin enerjiyle alakalı konularında bir kısım detayları görüştüklerini artardı. Türkiye’nin, Mısır, Libya, Filistin, Irak, Suriye ve Lübnan’ın içinde bulunduğu 8 ülkenin enterkonneksiyonunu üstlendiğini anımsatan Yıldız, özellikle Gazze’de çok farklı bir durum oluştuğunu ifade ederek, “Son Derece dikkatli yaptığımız görüşme ile beraber Filistin’in, Gazze’nin enerji ile alakalı konularında bir kısım detayları görüşme imkânımız oldu. Mısır, Libya’ya varıncaya kadar Irak, Suriye, Lübnan, Filistin’in içinde bulunduğu 8 ülkenin enterkonneksiyonu Türkiye üstlenmişti. Master planının yapılması ile alakalı ama özellikle Gazze’de çok farklı bir durum oluştu. Orada enerji sistemi tamamen çöktü. Santraller bombalandı. Dolayısıyla yeni bir durum oluştu” diye konuştu.

TÜRKİYE OLARAK ENERJİDE GAZZE'YE YARDIMCI OLACAĞIZ

Filistin’de kısa, orta ve uzun vadede enerji sektöründe neler yapılması gerektiğini çıkardıklarını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

“Türkiye olarak biz enerji sektöründe Filistin’e, Gazze’ye neler yapabiliriz? Bunun uluslararası zeminin nasıl sağlanır bunlar üzerinde bir kısım detayları görüştük. Bu görüşmeden çıkacak sonuçlarında özellikle Filistinli kardeşlerimize iyi sonuçlar getirmesini diliyoruz. Filistin ile alakalı enerji sektöründe ne yapmamız gerekiyorsa kısa, orta ve uzun vadede bunları çıkardık. Kısa vadede gerekli izinlerin oluşmasıyla beraber 100 megawattlık yüzer bir santralın oraya özel sektör aracılığıyla ulaştırılması ve Gazze’de bir balıkçı limanında demirleyerek o şartlar yerine getirilmek kaydıyla orada enerji üretip verilmesi en seri çözüm budur. İsrail’den gelen 10 ayrı hat bombalandı ve Gazze, oradaki 120 megawattlık güçten oldu. Kendi içindeki santral tamamen vuruldu ve çalışamaz hale geldi. Orta ve uzun vadede yapacağımız santrallerin elektrik üretimine geçeceği kadar şuanda hemen 2-3 ay içerisinde bu geminin oraya yanaşması lazım. İsrail’in ablukasını enerji sektörü ile alakalı askıya alması anlamına gelir. Enerji bütün dünyada özellikle Türkiye’nin politika ve stratejileri bir barış gerekçesi olarak kullanılmasıyla alakalıdır. Bütün yönleriyle beraber her ne kadar kalıcı ateşkes şuanda anlaşmaya varılmamış olmasına rağmen 6 günlük ateşkes söz konusuydu. Orada şuanda 20 saat elektrik kesik. 4 saat elektrik verilebiliyor. Orada hastane ve okullar var. Onların elektrik ihtiyacını mutlaka karşılamamız lazım.”

İSRAİL DE TAVRINI DEĞİŞTİRECEK

Filistin’de doğalgaz ve petrol araması ile ilgili ihale açıldığı zaman Türk firmalarında yer alacağını aktaran Yıldız, “İsrail hükümetinin enerji ile alakalı yaklaşımlarının şuan ki bulunduğu noktadan daha farklı olacağına inanıyorum. Bu insani bir durumdur. Gazze’nin ekonomi sahası var ve orada tespit edilmiş doğalgaz rezervleri var. Kalıcı enerji yapısı o doğalgaz rezervlerinin Gazze’ye aktarılması ile alakalıdır. Uluslararası firmalar orda çalışıyorlar. Bundan sonra Filistin herhangi bir ihale açması halinde biz Filistin’deki ihalelere katılacağımızı buradan bu vesile ile söylüyorum. Doğalgaz ve petrol aramacılığı ile alakalı uluslararası firmaların yaptığı gibi buna kesinlikle öncü olacağız. Kısa vadede yüzer santralden enerji temini, orta ve uzun vadede iletim hatları, master plan, teknik teçhizat, iletkenler, trafolar, direkler ve mühendislik çalışmaları dahil yardımda bulunabileceğiz" dedi. Yıldız, sözlerine şöyle devam etti:

“Ablukanın, bütün yönleriyle beraber kaldırılamıyor olmasına karşılık enerji sektörü ile alakalı bu ablukanın askıya alınmasının önemli olduğu kanaatindeyiz. Özel sektörle burada dün değerli kardeşim güzel bir toplantı yaptı. Bir prensip kararı aldılar. Gerekli izinlerin alınmasıyla beraber gemi Gazze sahillerine yanaşmış olacak.”

FİLİSTİN ENERJİ BAKANI: ENERJİ ALT YAPISI YERYÜZÜNDEN SİLİNDİ

Filistin Enerji Bakanı Dr. Omer Kıttaneh de Türk halkına ve hükümetine, Filistinli kardeşlerinin yanında durdukları için teşekkür etti. Kıttaneh, İsrail’in cami, hastane ve alt yapıyı da hedef aldığını belirterek, “İsrail’in göstermiş olduğu kötü saldırılardan dolayı kaynaklanan durum hakkında değerli kardeşim bilgilendirdim. Bu saldırılar sadece insanlığı hedef aldı. Özelliklede çocuk ve kadınları katletti. Bununla da yetinmedi cami, hastane ve alt yapıyı da hedef aldı. Bu ateşkes sürecinde çok büyük yıkımın ve kötülüklerin yaşandığını gördük. 10 binlerce ev sanki büyük bir deprem yaşanmış gibi yerle bir oldu. Bütün alt yapı tamamen yerle bir olurken özellikle de enerji alt yapısı yeryüzünden silindi” dedi.

Türk firmasıyla nihai çözüm noktasında müzakerelerin olduğunu ifade eden Kıttaneh, şunları kaydetti:

TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM

“Değerli kardeşime Filistin hükümetinin kısa vadede acilen bu ihtiyacı karşılamak için planlarını arz ettim. Türk halkına teşekkür etmek istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda birçok Türk firmasıyla nihai çözüm noktasında müzakerelerimiz oldu. Enerji sektöründe, Gazze’de yapmak istediğimiz bütün konuları kapsayacak bir planı önümüzdeki günlerde ortaya koyacağımıza inanıyorum. Gazze’nin yeniden yapılandırılması ve yeniden ayağa kaldırılması bakımından Türkiye’den talep ettiğimiz, yardımlar ve İsrail’e girişimde bulunması ve İsrail’in tutumunu yumuşatma ve bir adım atma yönündeydi.”

İsrail’den üç tane isteklerinin olduğunu belirten Kıttaneh, şunları aktardı:

“Biz inşa ediyoruz onlar yıkıyor. Bunun tekrarı olmaması için ve geçmişte yaşanan dersten büyük ibret alarak yola çıkarak bütün dünya ile birlikte Filistin’i ele ele yeniden inşa etmemiz gerekmektedir. Bizim üç tane isteğimiz oldu. Bu saldırıların durdurulması için. Ablukanın kaldırılması, yeniden yapılandırma için izin vermeleri, bu tür saldırıların Filistin halkına yönelik yapılmamasını istedik. Bu isteklerimizi bir zayıflık veya kaybetme bakımından takdim etmedik. İsrail bir savaş yaptı ve kötü yüzlerini herkese gösterdi. Bundan dolayı bütün dünyayı bizim yanımızda olmaya davet ediyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir