Taksitli harcamalarda düşüş sürüyor

Kredi kartıyla yapılan taksitli harcamalar yüzde 14 düşerken, taksitsiz ödemeler yüzde 18 arttı

taksitli harcamalarda dusus suruyorBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), Şubat ayı itibariyla kredi kartlarına getirdiği taksit sınırlamasının etkileri sürüyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Nisan ayında taksitli ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 azalırken, taksitsiz ödemeler yüzde 18 arttı. Nisan ayında kredi kartıyla yapılan taksitsiz ödemeler 26,5 milyar lira oldu

Nisan ayında kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı 2013 yılının aynı ayına göre yüzde 11 artarak 32,5 milyar liradan 36,1 milyar liraya yükseldi. Aynı dönemde banka kartlarıyla ödeme tutarı yüzde 36 artarak 1,7 milyar liradan 2,3 milyar liraya ve kredi kartı ile ödeme tutarı yüzde 10'luk artışla 30,8 milyar liradan 33,8 milyar liraya çıktı.

Banka kartlarıyla ödemelerdeki hızlı büyüme neticesinde, çoğunlukla düşük tutarlı mikro ödemelerde kullanılan banka kartlarının ödeme adetleri içerisindeki payı da arttı. 2013 yılının nisan ayında banka kartlarının tüm kartlı ödeme adedi içindeki payı yüzde 18 iken bu oran, bu yıl nisan ayında yüzde 21 olarak gerçekleşti.

Türkiye'de 57,2 milyonu kredi kartı ve 100,8 milyonu banka kartı olmak üzere toplam 158 milyon kart bulunuyor. Bu yılın nisan ayında kredi kartı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 ve banka kartı sayısı ise yüzde 7 arttı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *