Tahvil piyasası korkuyu fiyatlıyor

Tahvil piyasasında yaşanan hareketler gelen açıklamalar ile uyumsuzluk gösterirken uzmanlar tahvillerin korkuyu fiyatladığını belirtiyorlar.

tahvil piyasasi korkuyu fiyatliyorHisse senedi piyasalarında yeni zirveler sonrasında endekslerin soluklandığı görülürken daha önemli bir nokta tahvil piyasasındaki hareket gözden kaçıyor.  30 yıllıklar tarafında geçtiğimiz yaz döneminden beri en yüksek seviyeler gelindi. Tahvil piyasalarında yaşanan ralli sonrasında hala ABD tahvil piyasasının güvenli liman olarak görülüyor.

Şimdilik tahvil piyasasında gelinen seviyeler normal gibi görünse de yakın vadede endişe veridi gelişmelerin olabileceği öngörüsü hakim. MarketWatch analizine göre enflasyon verilerinde görülen sınırlı yükselişin tahvil getirilerinde de yükselişe nende olması gerekiyordu. Buna karşılık düşüş devam etti.  Dow tarafından tüm zamanların en yüksek seviyeleri görülürken, tahvil tarafında panik alımlarının olduğuna dikkat çekiliyor.

ECB’nin negatif faiz seçeneği dahil olmak üzere yeni hamleleri değerlendirirken euro tarafında getirilerin düşmesi ABD hazine kağıtlarını daha da cazip hale getirdiği yönünde değerlendirmeler yapılıyor. MarketWatch’a göre bu açıklamalar şüpheli. Parasal genişlemelerin geneline bakıldığında faizlerin yükseldiğine dikkat çekilirken, son dönem açıklamalara rağmen ABD faizlerindeki düşüş 1977 dönemine benzetiliyor. Uzun vadeli tahvillerin güçlendiği gözlenirken hisse senedi tarafında ise volatilitenin yükseldiğine dikkat çekiliyor.

Genel hatları ile bakıldığında tahvil piyasasının hisse senedi piyasalarından daha akıllı olduğu kaydedilen makalede şu durumda tahvil piyasasında hareket edilmeye korkulan bir hava olduğu kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir