Suriye'ye silah ambargosu AB'nin gündeminde

AB üyelerinin çoğunluğu, silah ambargosunun muhalifler lehinde değiştirilmesini istiyor.

Suriye'ye silah ambargosu AB'nin gündeminde

 Brüksel'de yarın toplanacak AB dışişleri bakanları, silah ambargosu başta olmak üzere Suriye'ye yaptırımları uzatıp uzatmamayı görüşecek.
 
AB'nin Suriye'ye uyguladığı silah ambargosunun vadesi 31 Mayıs'ta doluyor. AB içinde ambargonun 3 ay daha uzatılmasından ya da tamamen kaldırılmasından yana tavır alan ülkeler azınlıkta kalırken, çoğunluk, muhalifler lehinde değişiklik yapılmasını istiyor.
 
Diplomatik kaynaklar, İngiltere ve Fransa'nın silah ambargosunun muhalifler için kısmen ya da tamamen kaldırılmasını talep ederken, başını Avusturya'nın çektiği 4-5 ülkenin, Cenevre sürecinin zarar görmemesi için ambargonun mevcut haliyle 3 ay daha uzatılması taraftarı olduğunu belirtiyor.
 
AB kaynakları, kalan ülkelerin ambargoda değişikliğe yeşil ışık yaktıklarını fakat muhaliflere sağlanacak silahların "yanlış ellere" düşmemesi için sıkı şartlara bağlanmasını istediklerini dile getiriyor.
 
- Hizbullah gündeme gelebilir
 
Dışişleri bakanlarının resmi gündemlerinde bulunmamasına rağmen Hizbullah'ın terör örgütleri listesine dahil edilip edilmemesini de görüşebileceği belirtiliyor. İngiltere, Bulgaristan'da 18 Temmuz 2012'de 5 İsrailli turistin ve 1 Bulgar vatandaşının ölümüne neden olan bombalı saldırının arkasında olmakla suçlanan Hizbullah'ın terör örgütleri listesine dahil edilmesinden yana fakat AB içinde, Lübnan'daki siyasi durumu daha da kötüleştirecek böyle bir adımın atılmasına karşı çıkan birçok ülke mevcut.