Suriyeli muhaliflerden BM raporuna tepki

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), BM Suriye Araştırma Komisyonu raporunda yer alan "muhalefetin ve rejimin savaş suçu işlediği" yönündeki açıklamaya tepki gösterdi.

Suriyeli muhaliflerden BM raporuna tepki

SMDK'dan yapılan yazılı açıklamada, "Halk devrimini bitirmek için kadınları ve çocukları öldüren ve silahsız halka karşı her gün tonlarca patlayıcı kullananlar ile bu halkı savunmak için hafif ve orta ölçekli silahlarla savaşanlar arasında mukayese yapılamaz" denildi.

Her türlü savaş suçunun reddedildiği belirtilen açıklamada, "İki tarafı eşit görmek Suriye devrimine yapılan büyük bir haksızlıktır. Uluslararası savaş kanunu ve anlaşmaların ihlal edilmesini, ihlal hangi taraftan yapılmış olursa olsun reddediyor ve kınıyoruz. İhlallere karışanların adalet önünde hesap vereceğine, masumların kurtulup, suçluların cezalandırılacağına söz veriyoruz" ifadeleri kullanıldı.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı raporda, çatışmalarda hükümetin de muhaliflerin de savaş suçu işlediği belirtilerek, muhalifler tarafından işlenen insan hakları ihlalleri ve istismarlarının, hükümet güçleri ve hükümete yakın milislerinki kadar yoğunlukta ve çapta olmadığı kaydedilmişti.