Suriye'de salgın hastalık riski

Dünya Sağlık Örgütü, Suriye ve komşu ülkelerde hava sıcaklığının artmasıyla salgın hastalık riskinin ortaya çıktığı uyarısında bulundu.

Suriye'de salgın hastalık riski

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, 27 aydır iç savaşın yaşandığı Suriye'de sağlık sisteminin düzgün işlemediği ve özellikle hepatit, tifo, kolera ve dizanteri gibi suyla bulaşan hastalıkların yayılmasının kaçınılmaz olduğu belirtildi.

İshal ve Hepatit A vakalarının ocaktan bu yana 2 kat arttığına işaret eden örgüt, aşı kampanyaları yürütülemediği için ülkede kızamık salgınlarının da başladığını ifade etti.

Örgüte göre 2010 ve 2011'de kızamık vakası görülmeyen Suriye'de, 2013'ün ilk çeyreğinde 139 kızamık vakası belirlendi.

DSÖ, Suriye'de hastanelerin yüzde 35'inin hizmet veremediğini, bazı bölgelerde sağlık personelinin yüzde 70'inin görev yerlerini terk ettiğini açıkladı.

Çatışmalar nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalan 4 milyondan fazla Suriyelinin aşırı derecede kalabalık kamplarda yaşadığına dikkati çeken örgüt, kamplarda yaşayanların temiz içme suyu bulamadıklarını belirtti.

Örgüt, Ürdün, Lübnan, Irak ve Türkiye'deki kamplarda kalan Suriyelilerde kızamık, verem ve çeşitli bulaşıcı deri hastalıklarına rastlandığını söyledi.