Suriye'de federal sistem ilanı.. PYD kendi çalıp kendi oynadı..

Suriye'de terör örgütü PYD, üç bölgede 'sözde' federal sistemin kurulmasını onayladı.

suriyeli kurtler sozde federal sistemi onayladi

Federal sistemin kurulması için Suriye'nin kuzeyindeki Rimelan kasabasında dün bir konferans toplanmıştı. Konferansta bugün yapılan oylamada, Türkiye sınırı boyunca yer alan Cezire, Kobani ve Afrin bölgelerinin "federal sistem" altında birleştirilmesine onay verildi.

TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ

Oylamanın ardından Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, “Suriye'de belli bir kesim etnik kökene bağlı olarak tek taraflı olarak adımlar atamaz” dedi.

Türk yetkili ayrıca, “Suriye halkı, ülkenin bir bütün olarak kalıp uzlaşma ve anayasayla geleceğine karar vermeli” ifadesini kullandı.

Suriye hükümeti de gelişmenin yasal veya siyasi bir etkisi olmadığını belirtti.

Federal sistem oylamasına, Suriyeli muhalif gruplardan Yüksek Müzakere Komitesi ve Ulusal Koalisyon da tepki gösterdi.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada  federasyon ilanına karşı çıkarak bunun Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar  vereceğini belirtti.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'da yer alan açıklamada şu ifadelere  yer verildi:

"Hangi başlık altında olursa olsun Rümeylan'da toplananlar da dahil  olmak üzere Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar vermek isteyen her bir tarafı  uyarıyoruz. Federasyon, Suriye toprağının birliğine zarar verir. Anayasaya ve  uluslararası hukuka aykırıdır."

Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliği de bugün yaptığı yazılı açıklamada,  Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir federasyonu kabul etmelerinin mümkün olmadığını  bildirmişti.

Açıklamada, "PYD, sözde Suriye halkına dost ülkelerin de desteğini  alarak federasyon ilan edip bölücülük projelerini gerçekleştirmek istemektedir.  Suriye devletinin yönetim biçimine ve anayasa düzenine bir grup terörist ve  karanlık güçler değil, halk karar verecektir. Kuzey Suriye halkının büyük  çoğunluğunu temsil eden birliğimiz, ülkemizin bölünmesine ve bölmek isteyenlere  tüm gücümüzle karşı çıkacaktır" ifadeleri kullanılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, dünkü basın toplantısında  Suriye’de hiçbir özerk ya da yarı özerk bölgeyi tanımayacaklarının altını  çizmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilci Yardımcısı Remzi  Ezzeldin Remzi de konuya ilişkin "BM'nin bu konudaki pozisyonu net. Konuştuğumuz  bütün Suriyeliler toprak bütünlüğünün önemini vurguluyor. Suriye'nin gelecekteki  yapısına Suriyelilerin kendisi karar verecek" ifadelerini kullanmıştı.

PYD, 10 Aralık 2015'te Haseke ilinin El-Malikiyye beldesinde  düzenlediği toplantıda, kendine yakın bazı küçük gruplarla "Demokratik Suriye  Konseyi" ismini verdikleri yerel meclis kurma kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir