Suriye'de dengeler değişecek!

Esed rejimine karşı silahlı mücadele veren Özgür Suriye Ordusu komurtanı Selim İdris ellerine yeni silahlar geçtiğini açıkladı.

Suriye'de dengeler değişecek!

İdris, "Çatışmalarda güç dengesini değiştirebiliriz" dedi.

Silah olması halinde 6 ay içinde Esed rejimini deviririz" diyen Özgür Suriye Ordusu komutanı Selim İdris, ilk uçaksavar sevkiyatını aldıklarını söyledi. Suriyeli muhaliflere yakın El Ğad televizyonuna açıklama yapan Selim İdris, Özgür Suriye Ordusunun uzun zamandır talep ettiği ağır silahlardan bir kısmının ellerine ulaştığını ifade etti.

Muhaliflerin daha eğitimli ve organize olması durumunda başarıya ulaşacaklarını savunan İdris, kendilerine sevkiyatı yapılan uçaksavarların başkent Şam ve çevresindeki muhalif birliklere dağıtıldığını söyledi.

'SUUDİLER GÖNDERDİ' İDDİASI

Uluslararası haber ajansı Reuters hafta başında servis ettiği bir haberde, Suudi Arabistan'ın Suriyeli muhaliflere 2 aydır omuzdan atılabilen uçaksavar füzeleri gönderdiğini iddia etmişti. ABD de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Suriyeli muhaliflere "hafif silah" sevkiyatına başlanacağını duyurmuştu.

PUTİN BİR KEZ DAHA UYARDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel'le buluşmasında yaptığı bir konuşmada, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'le yaptıkları silah anlaşmasının doğruluğunu savundu. Putin, Batı'yı Suriyeli muhaliflere silah göndermemesi konusunda bir kez daha uyardı.Putin, "ABD, Suriye'deki muhalif gruplardan biri olan El Nusra'yı 'terörist örgüt' olarak nitelendiriyorsa, muhaliflere nasıl silah gönderebilir?" sorusunu yöneltti. Putin, "Bu silahlara nereye gidecek? Nasıl bir rol oynayacak?" sorularını da gündeme getirdi.

ESED TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET ETTİ

Suriye'deki Esad yönetimi de, Suriye'de teröre destek verdikleri ve bölgedeki barış ve güven ortamını tehdit ettikleri gerekçesiyle Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve Fransa'yı Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayet etti.

Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi'ne, "Ülkedeki terörü ve teröristleri destekledikleri ve teşvik ettikleri" iddiasıyla Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve Fransa'yı şikayet eden birer mektup gönderdi.

Suriye'nin gönderdiği mektupta, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Suudi Arabistanlı vaiz Muhammed el-Ureyfi ve Abdulaziz Abdullah Ali eş-Şeyh, Mısır Sünni Alimler Birliği Başkanı Safvet Hicazi, Mısırlı vaiz Muhammed Hassan, Kuveytli Şafi Sultan el-Acemi de teröre teşvik ettikleri gerekçesiyle şikayet edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir